'

Czytaj o wydarzeniu


Rok z kinem Azji: Spragnieni miłości. 25-lecie premiery + prelekcja

miejscowość:
Katowice
adres:
Sokolska 66
data i godzina:
31.07.2025, g. 18:30 czwartek


Aktualnie brak karnetów

Opis wydarzenia:
Tokio, Singapur, Seul, Hongkong - te azjatyckie megamiasta odwiedzimy podczas letniej odsłony Roku z kinem Azji Vol. 2. Naszym przewodnikiem będzie Wong Kar-Wai, wybitny reżyser, który jak nikt inny potrafi pokazać metropolie jako tętniące barwami scenerie dla opowieści o ludziach i ich uczuciach. Przed seansem „Spragnionych miłości z okazji 25-lecia filmu prelekcję wygłosi socjolożka i badaczka Chin dr Joanna Wardęga.

Hongkong, skąpany w złotym świetle lata 60. Chow Mo-wan i Su Li-zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu, gdy nie odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna była się wydarzyć.

Ekstrawagancko zmysłowe arcydzieło to poemat o niespełnionych pragnieniach i dotkliwej samotności. Jeden z najpiękniejszych obrazów w historii kina, mistrzowsko skrojony z cieni, lustrzanych odbić, ukradkiem chwytanych gestów i spojrzeń. Gęsto wypełniająca kadry muzyka, dym papierosów, ornamenty tapet i jadeitowe filiżanki budują tło dla przenikliwej nostalgii - tęsknoty za tym, co odeszło i za tym, czego nigdy nie było.

O prelegentce: Adiunkt, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W 2010 roku obroniła pracę doktorską nt. "Oblicza chińskiego nacjonalizmu. Konstruowanie narodu w Chińskiej Republice Ludowej". Ukończyła socjologię na UJ, studiowała także w ówczesnej Katedrze Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, w pierwszym roczniku studentów tej instytucji. Na uniwersytetach w Szanghaju i Xiamen uczyła się języka chińskiego. Od listopada 2010 do stycznia 2018 roku dyrektorka Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie". Od 2010 do stycznia 2023 roku opiekunka naukowa Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ. Jest inicjatorką i koordynatorką kursu poświęconego Chinom w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jej zainteresowania naukowe dotyczą przemian społeczeństwa współczesnych Chin, chińskiego nacjonalizmu oraz problemów związanych z turystyką w Azji Wschodniej. Kierownik studiów podyplomowych UJ "Współczesne Chiny: społeczeństwo, polityka, gospodarka".

Przejdź do treści