'

Do Listy Tytułów

Brzydka siostra
Pełna brawurowej odwagi reinterpretacja klasycznej baśni braci Grimm o Kopciuszku.„Brzydka siostra” to historia Elwiry, która żyje w cieniu swojej bajecznie pięknej przyrodniej siostry. W świecie, gdzie uroda to waluta, a królewski bal przypomina bezwzględne igrzyska, Elwira postanawia za wszelką cenę poślubić księcia. Największą przeszkodą, aby podbić serce wymarzonego mężczyzny i rozpocząć nowe lepsze życie, jest Kopciuszek.„Brzydka siostra” to kino gatunkowe najwyższej jakości idealnie wpisujące się w popularną ostatnimi czasy, za sprawą „Titane” czy „Substancji”, poetykę, ale czerpie też inspiracje z kina Davida Cronenberga. Reżyserka Emilie Blichfeldt, posługując się formułą kina kostiumowego, opowiada o bardzo aktualnych problemach – dyktacie piękna, niezdrowych wzorcach czy tym, jak zmienia się ciało.Film, który okazał się przebojem Sundance Film Festival i Berlinale, częściowo kręcony był w Polsce, a w drugoplanowych rolach podziwiać możemy Katarzynę Herman i Agnieszkę Żulewską.

Monty Python i Święty Graal. 50-lecie premiery
Premiera tego absurdalnego filmu nigdy nie miała miejsca. W Polsce. Dlatego robimy ją teraz, 50 lat po premierze światowej, bo w 1975 roku akurat graliśmy w kinach świetną „Ziemię obiecaną” Wajdy, a później już musieliśmy szybko lecieć do sklepu, by stanąć w kolejce po mięso. Nasi „przyjaciele” zza Buga też nie bardzo chcieli, żebyśmy pękali ze śmiechu. Nie było więc czasu i przestrzeni na polską premierę kinową pierwszego (czy tam drugiego – zależy, jak liczyć) filmu fabularnego Monty Pythona, grupy komików ze „zgniłego Zachodu”, którzy usiłowali przekonać cały świat, że konno można jeździć bez konia, a jedynie klekocząc skorupami kokosa.

Anglia, rok 932. Król Artur przemierza wioski i miasta, by znaleźć dzielnych wojowników, którzy do niego dołączą i zostaną Rycerzami Okrągłego Stołu. Poszukiwania obfitują w niebywałe przygody, ale w końcu Arturowi udaje się namówić pięciu rycerzy, aby mu towarzyszyli. Król pragnie dotrzeć z nimi do zamku Camelot. Niespodziewanie przemawia do niego sam Bóg i zleca mu inną misję – odszukanie Świętego Graala. Podczas wyprawy kompania zmierzy się z licznymi niebezpieczeństwami, jak francuscy szydercy, rycerze, którzy mówią „Ni”, latające krowy czy Krwiożerczy Królik.

Film zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej.

Agent szczęścia
W Himalajach leży maleńkie państwo, którego władca bada poziom szczęścia swoich poddanych. Ankieter o imieniu Amber jeździ po kraju, w którym mieszkają głównie buddyści i odpytuje mieszkańców, gdy pracują na polu, siedzą przed chatkami, czy szykują się do medytacji lub modlitwy. Celem rozmów jest wypełnienie formularza, który ma na celu określenie poziomu szczęścia obywatela_ki w skali od 0 do 10.

Film z humorem opowiada o tak ulotnej i trudnej do jakiejkolwiek sztywnej klasyfikacji emocji, jaką jest szczęście. Amber zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem. Tańczy, gra na gitarze, wykonuje świetną pracę, ale choć ma 40 lat, nadal szuka miłości. Czy da się zmierzyć uczucia? Czy dążenie do szczęścia może być również szczęściem? Mieszkańcy Bhutanu mają na to odpowiedź.

André Rieu. Przetańczyć całą noc! Retransmisja letniego koncertu z Maastricht 2025
Wkrocz do kina tanecznym krokiem na najnowszy koncert maestra André Rieu! Poczuj się jak w rozświetloną tysiącami gwiazd letnią noc, pełną muzyki, miłości i wzruszeń! Wiruj w rytm ponadczasowych walców wielkiego Johanna Straussa, którego 200. urodziny obchodzimy w tym roku.
Baw się na całego podczas jeszcze większego, jeszcze piękniejszego i jeszcze bardziej urzekającego nowego show André Rieu z Maastricht pod tytułem „Przetańczyć całą noc!”.
Retransmisję koncertu poprowadzi Maja Jasińska, polska flecistka w Orkiestrze Johanna Straussa.

Od wielu lat każdego lipcowego dnia w czarującym i tętniącym życiem sercu Maastricht robi się tłoczniej niż zwykle. W miłej i serdecznej atmosferze ludzie przybywają tu z każdego zakątka świata. Oczekują na wieczorne wydarzenie, które na zawsze odmieni ich życie. Czekają, by doświadczyć, jak za sprawą słynnego skrzypka André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa plac Vrijthof przemienia się w największą salę balową świata, a oni sami zaczną szczęśliwie bawić się do samego rana. Jeden z tych cudownych wieczorów – już tradycyjnie od wielu lat – będzie retransmitowany do kin na całym świecie.

Najnowszy koncert „Przetańczyć całą noc!” uświetnią znakomici goście Twojego ukochanego króla walca, z rozwijającą swoją niezwykłą karierę Emmą Kok na czele. Wielka miłość André Rieu do polskiej publiczności zaowocowała po raz kolejny wyjątkową gratką dla wszystkich widzów znad Wisły: gospodynią i prowadzącą show maestra znów będzie Maja Jasińska, flecistka z jego Orkiestry Johanna Straussa.

Tegoroczny kinowy koncert będzie ze wszech miar niepowtarzalny, bowiem w 2025 roku przypada 200. rocznica urodzin Johanna Straussa – patrona wspaniałej orkiestry André Rieu i osobistego idola samego maestra. W takich okolicznościach Straussowski walc „Nad pięknym modrym Dunajem” wybrzmi jeszcze donioślej i piękniej. Poza tym najsłynniejszym walcem świata posłuchasz również innych klasycznych melodii, a także premierowych wykonań szlagierów muzyki pop oraz filmowej.

Daj się porwać do tańca najbardziej romantycznemu kinowemu wydarzeniu roku! Zabierz do kina drugą połowę, rodzinę, przyjaciół oraz znajomych! Obejmij najbliższe Ci osoby w tali i w rytm muzyki André Rieu przetańczcie całą noc!

Tytuł oryginalny: „André Rieu: Waltz the Night away!”
Kraj produkcji: 
Holandia
Rok produkcji: 
2025
Reżyseria: André Rieu Productions
Obsada: André Rieu, Emma Kok, Maja Jasińska, Johann Strauss Orchestra
Data światowej premiery: 30.08.2025
Data polskiej premiery: 22.08.2025
Wersja językowa: 
polsko-holenderska z polskimi napisami
C
zas trwania: około 3 godzin, w tym jedna przerwa

Bezlitosny
Narkotykowy boss z koreańskiego półświatka odsiaduje wyrok w więzieniu. Mężczyzna podporządkowuje sobie współwięźniów i strażników. Pewnego dnia do zakładu karnego trafia młody chłopak, który zaprzyjaźnia się z doświadczonym gangsterem. Po wyjściu na wolność obaj mężczyźni łączą siły i opanowują rynek narkotykowy w Seulu. Będąc na szczycie syndykatu zbrodni ich wzajemna lojalność zostanie wystawiona na próbę.

Drugi akt
Film otwarcia festiwalu w Cannes wreszcie na polskich ekranach!

Mistrz współczesnej komedii, autor „Deerskin” i „Morderczej opony” Quentin Dupieux, powraca z najzabawniejszym i najbardziej zagmatwanym filmem roku, w którym prawda miesza się z fikcją, aktorstwo z prawdziwymi emocjami, a kino z rzeczywistością. Dość powiedzieć, że drugi akt filmu „Drugi akt” rozgrywa się w restauracji o nazwie Drugi akt. A później jest już tylko lepiej.

W tej niezwykłej komedii Dupieuxowi towarzyszy plejada gwiazd francuskiego kina. W rolach głównych znana z serii o Jamesie Bondzie i „Życia Adeli” Léa Seydoux, gwiazda „Nienawiści” Vincent Lindon i uwielbiany w całej Europie Louis Garrel, który zachwycił widzów rolą w „Marzycielach”.

Dziewczyna z Kolonii
Młoda i zbuntowana Vera postanawia zorganizować koncert pianisty jazzowego KeithaJarreta. Stawia wszystko na jedną kartę, by w zdominowanym przez mężczyzn świeciejazzu spełnić swoje marzenia. Wbrew woli konserwatywnych rodziców, na przekór piętrzącym się problemom, wynajmuje operę.

Jej plan na początku zdaje się skazany na porażkę, a jednak brawurowo osiąga swój cel. Kulisy legendarnego koncertu to tętniąca muzyką opowieść o młodzieńczej determinacji i sile marzeń. Film inspirowany historią Very Brandes, osiemnastolatki, która zorganizowała najpopularniejszy koncert jazzowy w historii. Improwizacja fortepianowa Keitha Jarretta z tegokoncertu została zarejestrowana na płycie „The Köln Concert”i stała się najlepiej sprzedającym się solowym albumem w historii jazzu oraz najlepiej sprzedającym solowym nagraniem fortepianowym wszechczasów.

F1: Film
W filmie "F1", wyprodukowanym przez Apple Original Films, Brad Pitt wciela się w byłego kierowcę, który powraca do Formuły 1, wraz z Damsonem Idrisem jego kolegą z zespołu w APXGP.

Sonny Hayes, nazywany „największym niespełnionym”, był najbardziej obiecującym kierowcą Formuły 1 i zjawiskiem lat 90. do czasu spektakularnego wypadku, który niemal zakończył jego karierę. Po 30 latach jest najemnym kierowcą bez stałego miejsca zamieszkania. Wtedy zwraca się do niego dawny kolega z zespołu, Ruben Cervantes, obecnie właściciel będącego na skraju bankructwa zespołu F1. Ruben przekonuje Sonny’ego do powrotu do Formuły 1®. Ma to być ostatnia szansa ocalenia zespołu, a dla niego samego - zdobycia miana najlepszego na świecie. Sonny pojedzie u boku Joshuy Pearce’a, narwanego nowicjusza, narzucającego własne, zawrotne tempo. Kiedy jednak rozlega się ryk silników, Sonny’ego dogania przeszłość. Przekonuje się, że w F1 najbardziej zaciętym rywalem jest kolega z zespołu, a drogą do odkupienia nie można podążać w pojedynkę.

Film był kręcony podczas rzeczywistych weekendów Grand Prix. W gwiazdorskiej obsadzie znalazła się nominowana do Oscara Kerry Condon, zdobywca Oscara Javier Bardem, zdobywca nagrody Emmy i nominowany do Złotego Globu Tobias Menzies oraz nominowana do nagrody Emmy Sarah Niles. Joseph Kosinski ("Top Gun: Maverick") reżyseruje i produkuje film wraz z Jerrym Bruckheimerem, we współpracy z Formułą 1® i społecznością F1, w tym 10 zespołami F1 i ich kierowcami, FIA i promotorami wyścigów.

Fenicki układ
Fenicki układ to zwariowana komedia kryminalna utrzymana w duchu poprzednich dzieł Wesa Andersona. Bogaty biznesmen Zsa-zsa Korda mianuje swoją jedyną córkę, zakonnicę, jedyną spadkobierczynią swojego majątku. Gdy Korda rozpoczyna nowe przedsięwzięcie, wkrótce stają się celem intrygujących potentatów, zagranicznych terrorystów i zdeterminowanych zabójców. W obsadzie m.in. Benicio del Toro, Michael Cera, Tom Hanks, Bryan Cranston, Benedict Cumberbatch, Willem Dafoe i Scarlett Johansson.

Filmowe popołudnie dla dzieci: cztery kółka
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI | Kino Kosmos | w każdą niedzielę | godz. 15:00

Idealna propozycja na pierwszą w życiu wizytę w kinie!
Na najmłodszych widzów (dzieci od 3. roku życia) co niedzielę czekają m.in. Reksio, Bolek i Lolek, a także pozostali bohaterowie kultowych animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Podczas seansu światła nie gasną całkowicie, a dźwięk jest lekko przyciszony. Wszystko po to, by zapewnić dziecku pokaz przyjazny sensorycznie. W wybrane niedziele seanse połączone są z warsztatami lub zabawami ruchowymi.

Twoje dziecko będzie pierwszy raz w kinie? Zgłoście się do kasy po pamiątkowy dyplom!

W repertuarze bajki ze Studia Filmów Rysunkowych: Myszka i samochód – Przygody Myszki, Gokarty – Zabawy Bolka i Lolka, Autostopowicze – Bolek i Lolek na wakacjach, Ucieczka – Porwanie Baltazara Gąbki.
Kategoria wiekowa: 3+

Filmowe popołudnie dla dzieci: kocie przygody
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI | Kino Kosmos | w każdą niedzielę | godz. 15:00

Idealna propozycja na pierwszą w życiu wizytę w kinie!
Na najmłodszych widzów (dzieci od 3. roku życia) co niedzielę czekają m.in. Reksio, Bolek i Lolek, a także pozostali bohaterowie kultowych animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Podczas seansu światła nie gasną całkowicie, a dźwięk jest lekko przyciszony. Wszystko po to, by zapewnić dziecku pokaz przyjazny sensorycznie. W wybrane niedziele seanse połączone są z warsztatami lub zabawami ruchowymi.

Twoje dziecko będzie pierwszy raz w kinie? Zgłoście się do kasy po pamiątkowy dyplom!

W repertuarze bajki ze Studia Filmów Rysunkowych: Kocidrapka – Film Indywidualny Dla Dzieci, Przygoda Kota Juli – Opowiadania Różowego Młyna, Myszka i kot – Przygody Myszki, Na tropach bengalskiego tygrysa – Bolek i Lolek wyruszają w świat.

Kategoria wiekowa: 3+

Filmowe popołudnie dla dzieci: koniec lata
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI | Kino Kosmos | w każdą niedzielę | godz. 15:00

Idealna propozycja na pierwszą w życiu wizytę w kinie!
Na najmłodszych widzów (dzieci od 3. roku życia) co niedzielę czekają m.in. Reksio, Bolek i Lolek, a także pozostali bohaterowie kultowych animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Podczas seansu światła nie gasną całkowicie, a dźwięk jest lekko przyciszony. Wszystko po to, by zapewnić dziecku pokaz przyjazny sensorycznie. W wybrane niedziele seanse połączone są z warsztatami lub zabawami ruchowymi.

Twoje dziecko będzie pierwszy raz w kinie? Zgłoście się do kasy po pamiątkowy dyplom!

W repertuarze bajki ze Studia Filmów Rysunkowych: Zawody Latawców – Przygody Bolka i Lolka, Biwak – Przygody Bolka i Lolka, Myszka na wycieczce – Przygody Myszki, Reksio taternik – Reksio.

Kategoria wiekowa: 3+

Filmowe popołudnie dla dzieci: opiekunowie
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI | Kino Kosmos | w każdą niedzielę | godz. 15:00

Idealna propozycja na pierwszą w życiu wizytę w kinie!
Na najmłodszych widzów (dzieci od 3. roku życia) co niedzielę czekają m.in. Reksio, Bolek i Lolek, a także pozostali bohaterowie kultowych animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Podczas seansu światła nie gasną całkowicie, a dźwięk jest lekko przyciszony. Wszystko po to, by zapewnić dziecku pokaz przyjazny sensorycznie. W wybrane niedziele seanse połączone są z warsztatami lub zabawami ruchowymi.

Twoje dziecko będzie pierwszy raz w kinie? Zgłoście się do kasy po pamiątkowy dyplom!

W repertuarze bajki ze Studia Filmów Rysunkowych: Reksio pielęgniarz – Reksio, Opiekunowie zwierząt– Zabawy Bolka i Lolka, Reksio dobroczyńca – Reksio, Niefortunne niańki – Zabawy Bolka i Lolka.

Kategoria wiekowa: 3+

Filmowe popołudnie dla dzieci: owadzie sprawy
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI | Kino Kosmos | w każdą niedzielę | godz. 15:00

Idealna propozycja na pierwszą w życiu wizytę w kinie!
Na najmłodszych widzów (dzieci od 3. roku życia) co niedzielę czekają m.in. Reksio, Bolek i Lolek, a także pozostali bohaterowie kultowych animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Podczas seansu światła nie gasną całkowicie, a dźwięk jest lekko przyciszony. Wszystko po to, by zapewnić dziecku pokaz przyjazny sensorycznie. W wybrane niedziele seanse połączone są z warsztatami lub zabawami ruchowymi.

Twoje dziecko będzie pierwszy raz w kinie? Zgłoście się do kasy po pamiątkowy dyplom!

W repertuarze bajki ze Studia Filmów Rysunkowych: Koncert świerszcza – Przygody Myszki, Myszka i mucha – Przygody Myszki, Reksio i mrówki – Reksio, Skrzypce Pasikonika – Kolorowa Łąka.
Kategoria wiekowa: 3+

Filmowe popołudnie dla dzieci: Viva Espania! + język hiszpański
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI | Kino Kosmos | w każdą niedzielę | godz. 15:00

Idealna propozycja na pierwszą w życiu wizytę w kinie!
Na najmłodszych widzów (dzieci od 3. roku życia) co niedzielę czekają m.in. Reksio, Bolek i Lolek, a także pozostali bohaterowie kultowych animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Podczas seansu światła nie gasną całkowicie, a dźwięk jest lekko przyciszony. Wszystko po to, by zapewnić dziecku pokaz przyjazny sensorycznie. W wybrane niedziele seanse połączone są z warsztatami lub zabawami ruchowymi.

Twoje dziecko będzie pierwszy raz w kinie? Zgłoście się do kasy po pamiątkowy dyplom!

W repertuarze bajki ze Studia Filmów Rysunkowych: Corrida – Bolek i Lolek, Don Pedro – Porwanie Baltazara Gąbki, Reksio poliglota – Reksio, Byczek – Przygody Bolka i Lolka.
Przed seansem odbędzie się krótka prezentacja dla dzieci o języku hiszpańskim przygotowana przez praktykantkę Kina Kosmos Wiktorię Kozubek.

Kategoria wiekowa: 3+

Filmowe popołudnie dla dzieci: wędrowcy
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI | Kino Kosmos | w każdą niedzielę | godz. 15:00

Idealna propozycja na pierwszą w życiu wizytę w kinie!
Na najmłodszych widzów (dzieci od 3. roku życia) co niedzielę czekają m.in. Reksio, Bolek i Lolek, a także pozostali bohaterowie kultowych animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Podczas seansu światła nie gasną całkowicie, a dźwięk jest lekko przyciszony. Wszystko po to, by zapewnić dziecku pokaz przyjazny sensorycznie. W wybrane niedziele seanse połączone są z warsztatami lub zabawami ruchowymi.

Twoje dziecko będzie pierwszy raz w kinie? Zgłoście się do kasy po pamiątkowy dyplom!

W repertuarze bajki ze Studia Filmów Rysunkowych: Wędrowny Cyrk – Przygody Bolka i Lolka, Reksio wędrowiec – Reksio, Pierwsza wyprawa – Przygody Błękitnego Rycerzyka, Myszka i włóczęga – Przygody Myszki.

Kategoria wiekowa: 3+

Filmowe popołudnie dla dzieci: wzdłuż Ameryki Południowej + język hiszpański
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI | Kino Kosmos | w każdą niedzielę | godz. 15:00

Idealna propozycja na pierwszą w życiu wizytę w kinie!
Na najmłodszych widzów (dzieci od 3. roku życia) co niedzielę czekają m.in. Reksio, Bolek i Lolek, a także pozostali bohaterowie kultowych animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Podczas seansu światła nie gasną całkowicie, a dźwięk jest lekko przyciszony. Wszystko po to, by zapewnić dziecku pokaz przyjazny sensorycznie. W wybrane niedziele seanse połączone są z warsztatami lub zabawami ruchowymi.

Twoje dziecko będzie pierwszy raz w kinie? Zgłoście się do kasy po pamiątkowy dyplom!

W repertuarze bajki ze Studia Filmów Rysunkowych: Gran Premio Argentyny – Bolek i Lolek na wakacjach, Pampalini i kondor – Pampalini łowca zwierząt, Olimpiada w Mexico – Bolek i Lolek wyruszają w świat, Złote miasto Inków – Bolek i Lolek wyruszają w świat.

Przed seansem odbędzie się krótka prezentacja dla dzieci o języku hiszpańskim przygotowana przez praktykantkę Kina Kosmos Wiktorię Kozubek.

Kategoria wiekowa: 3+

Follemente. W tym szaleństwie jest metoda
Co kryje się w naszych myślach? Kto tak naprawdę mieszka w naszej głowie? Osoba szalona, romantyczna, impulsywna, rozważna? A może w naszym umyśle panuje niezły tłok? O międzyludzkich relacjach oraz o tym, co w nas siedzi, w swoim nowym filmie opowiada twórca wielkiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovese.

Bohaterami filmu są Piero i Lara. Ich pierwsza ranka wywołuje u obojga zrozumiały stres. Oboje chcieliby pokazać się z jak najlepszej strony i uniknąć wpadek, o które w zdenerwowaniu nie trudno, ale też i poznać myśli i wyczuć pragnienia drugiej osoby.

Genovese, zaglądając głęboko w myśli swoich bohaterów, ukazuje ich lęki, niepewności
i potrzeby. Odkrywa tajemnicze mechanizmy, które odpowiadają za nasze działania. Różne osobowości mają swój głos i swoje racje. Dyskutują, kłócą się, wzruszają, a każda z nich chce, aby to właśnie jej decyzja była ostateczna. A co w sytuacji, gdy żadna z nich nie ma racji?

Film Paola Genovese, zrealizowany jest według jego pomysłu i scenariusza. W rolach głównych zagrały gwiazdy włoskiego kina: Pilar Fogliati, Edoardo Leo, Emanuela Fanelli, Maria Chiara Giannetta, Claudia Pandolfi, Vittoria Puccini, Marco Giallini, Maurizio Lastrico, Rocco Papaleo oraz Claudio Santamaria.
Prasa o filmie:
Opowiedziana w lekki sposób historia pierwszej randki. Prawdziwa rozkosz! Gabriele Niola, Wired

Największą zaletą filmu Genovese jest bijąca z niego empatia i szczerość. Mattia Pasquini, Style Magazine

Has. Kroniki wyobraźni: Pętla
Z okazji przypadającej w 2025 roku 100. rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza na wyjątkowy przegląd filmów reżysera zatytułowany HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI. W Kinie Kosmos prelekcję do filmu Pętla wygłosi dr Marclea Gruszczyk.

Jeden dzień z życia Kuby, intelektualisty-alkoholika. O osiemnastej ma pójść z narzeczoną Krystyną do lekarza po pigułki, które, jak próbuje wierzyć, pozwolą mu otworzyć nowy, trzeźwy rozdział. Telefony od znajomych nie pozwalają jednak spokojnie doczekać w domu czasu wizyty. Kuba wychodzi na miasto, a wędrówka po nim uświadomi mu, że jego życia nie da się zacząć na nowo…

Jeden z najdojrzalszych debiutów w historii kina. Inspirowana francuskim czarnym realizmem poetyckim i niemieckim ekspresjonizmem ekranizacja opowiadania Marka Hłaski z wielką kreacją Gustawa Holoubka, odtąd ulubionego aktora reżysera. Pierwsza autorska adaptacja Hasa, który literacki pierwowzór podporządkował własnej poetyce i problematyce, czyniąc z obyczajowej opowieści o warszawskim alkoholiku historię egzystencjalną o samotnym, wyobcowanym artyście nieradzącym sobie z życiem. Bohater-outsider, eksponowana scenografia (słynna „rupieciarnia Hasa”), pesymistyczna wizja świata, fatalizm ludzkiego losu, niszczycielska siła czasu – wszystko to stanowi zapowiedź dalszej twórczości.

Marcela Gruszczyk - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi badania na temat współpracy międzynarodowej państw słowiańskich w XX w. w ramach realizacji idei wzajemności słowiańskiej oraz historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Członkini Sekcji Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich przy Komitecie Nauk Historycznych PAN, Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną oraz Górnośląskiego Towarzystwa Historycznego. Koordynatorka UŚ dla Nauczycieli. Autorka artykułów naukowych oraz książki „Komitet Słowiański w Polsce 1945–1953 na tle ruchu nowosłowiańskiego” (2019). Od 2016 roku zaangażowana w organizację katowickiego Kongresu Oświaty. Edukatorka i popularyzatorka wiedzy historycznej.

Has. Kroniki wyobraźni: Sanatorium pod klepsydrą
Z okazji przypadającej w 2025 roku 100. rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza na wyjątkowy przegląd filmów reżysera zatytułowany HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI. W Kinie Kosmos prelekcję do filmu Sanatorium pod klepsydrą wygłosi Adam Mankiewicz.

Wojciech J. Has, adaptując opowiadania Schulza, zdołał nie tylko podołać karkołomnemu zadaniu przełożenia na język filmu specyficznej poetyki prozy pisarza, ale także stworzył dzieło na wskroś oryginalne, znakomicie oddające atmosferę i klimat tej niezwykłej literatury.

W surrealistycznej scenerii dokonujemy wraz z bohaterem próby powrotu w świat dzieciństwa – do małego miasteczka, gdzieś na wschodnich kresach. Ten niezwykły świat wypełniają zjawy i majaki, ożywają figury woskowe z panopticum, pojawiają się postacie historyczne i zmaterializowane fantomy wyobraźni bohatera. Ta fantastyczna autobiografia napisana prozą, ale zawierająca pierwiastek najczystszej poezji, znalazła w wizji Hasa godny i prawdziwie oryginalny odpowiednik.

Adam Mankiewicz - pracownik Śląskiego Digitarium. Jego prelekcja przed filmem będzie dotyczyła cyfrowej rekonstrukcji klasyków kina.

Has. Kroniki wyobraźni: Szyfry
Z okazji przypadającej w 2025 roku 100. rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza na wyjątkowy przegląd filmów reżysera zatytułowany HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI. W Kinie Kosmos prelekcję do filmu Szyfry wygłosi Maciej Kędziora.

Dramatyczny list od syna sprawia, że Tadeusz, który mieszka w Anglii od czasu klęski wrześniowej 1939 roku, wraca do kraju. Maciek opowiada mu o matce niepotrafiącej pogodzić się ze śmiercią Jędrka – młodszego syna, który zginął podczas okupacji w tajemniczych okolicznościach. Opowieści Maćka, ciągle żyjącego wojennymi wspomnieniami, są dla ojca niezrozumiałe. Tadeusz nie umie odnaleźć się w świecie niegdyś najbliższych mu ludzi...

Po „Rękopisie znalezionym w Saragossie” reżyser powrócił do formy i tematu zawsze mu bliskiego – subtelnej analizy psychologicznej. Niedocenione dzieło, polemizujące z legendą szkoły polskiej, dzięki swojej formie obrazowania – realizmowi przeplatanemu symbolicznymi wizjami – sprawia, iż „Szyfry” są jednym z najoryginalniejszych filmów polskiej kinematografii.

Maciej Kędziora - krytyk filmowy zajmujacy się historią polskiej kinematografii, doktorant Szkoły Doktorskiej UŚ, stały współpracownik “Ekranów”, pisze też dla Miesięcznika “KINO”. Proawdzi cykl monograficznych podcastów “Powtórka z…” o rodzimej twórczości filmowej i stronę Zapiski na bilecie.

Jack Lemmon 100: Chiński syndrom
Gdyby Jack Lemmon nadal żył, w 2025 roku obchodziłby swoje 100. urodziny. Z tej okazji latem zapraszamy do Kina Kosmos na miniprzegląd filmów z amerykańskim aktorem, specjalistą od słodko-kwaśnych ról. Nasze drugie spotkanie zostanie poświęcone thrillerowi Chiński syndrom, za który Lemmon otrzymał nominację do Oscara oraz Złotą Palmę w Cannes i nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego. Prelekcję przed filmem wygłosi medioznawca, dr hab. Tomasz Bielak.

Ambitna reporterka telewizyjna (Jane Fonda) wraz ze swoim operatorem (Michael Douglas) realizują w Kalifornii reportaż o tamtejszej elektrowni atomowej. Wkrótce docierają do nich pogłoski o sytuacji kryzysowej: kierownik zmiany (Jack Lemmon) odkrył, że pomiary dotyczące rdzenia reaktora jądrowego zostały sfałszowane… Wkrótce po premierze filmu zawarty w „Chińskim syndromie” meta-filmowy komentarz na temat mediów i przemysłu atomowego stał się obiektem wielu teorii spiskowych.

Chiński syndrom chwalił m.in. legendarny krytyk filmowy Roger Ebert: „Świetny thriller, który przy okazji stawia najbardziej niepokojące pytania o to, jak naprawdę bezpieczne są elektrownie jądrowe. Film jest rewelacyjnie zagrany, dopracowany i przerażający jak diabli”.

KF AMBASADA: Amadeusz
W ramach 182. spotkania Klubu Filmowego Ambasada zaprezentujemy film Miloša Formana, Amadeusz. Będzie to jeden z pierwszych w Polsce pokazów nowo-odrestaurowanej wersji klasycznego filmu o rywalizacji Antonio Salieriego z Amadaeuszem Mozartem. Naszym gościem będzie Sebastian Smoliński – krytyk, filmoznawca i edukator z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie popularyzacji historii kina, założyciel dystrybutora klasyki filmowej Past Perfect, który wprowadza Amadeusza na polskie ekrany.

Porywająca historia muzycznego geniusza Mozarta (Tom Hulce) i jego zazdrosnego przeciwnika Salieriego (F. Murray Abraham) to nagrodzony 8 Oscarami wielki spektakl Formana oraz jeden z najlepszych filmów kostiumowych w historii kina. W scenerii XVIII-wiecznego Wiednia rozegra się pełen pasji, gniewu i uniesień pojedynek między dwoma bohaterami, których dzieli prawie wszystko – poza miłością do pięknej muzyki. Epickie kino, wybitna ścieżka dźwiękowa, oszałamiająca opera, humor i trzymający w napięciu dramat:„Amadeusz” to widowisko na wszystkie czasy – i widowisko wszech czasów.

Odrestaurowany w 4K „Amadeusz” miał swoją repremierę w maju 2024 roku w Hollywood. Akademia Oscarowa przygotowała odnowioną cyfrowo kopię niedostępnej przez blisko ćwierćwiecze i uważanej za najlepszą wersji kinowej filmu.

Prelekcję wygłosi i dyskusję po seansie poprowadzi Sebastian Smoliński: krytyk filmowy, amerykanista, wykładowca UW i IS PAN w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii i analizy filmu. Współtwórca i dyrektor artystyczny pierwszej edycji Timeless Film Festival Warsaw. Regularnie publikuje w „EKRANach”, „Tygodniku Powszechnym” i “Kwartalniku Filmowym”, jest stałym gościem programu "Kino Mówi" w Ale Kino+. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast "Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock", pisał w regularnie o klasycznych filmach dla Vogue.pl. Przygotowuje rozprawę doktorską w Ośrodku Studiów Amerykańskich.

KF AMBASADA: Potomstwo (The Brood)
W ramach 181. spotkania Klubu Filmowego Ambasada skierujemy się w stronę autorskiego kina grozy i zaprezentujemy rzadko wyświetlane POTOMSTWO – body horror Davida Cronenberga z 1979 roku! Będzie to jedna z nielicznych okazji by zobaczyć dzieło kanadyjskiego reżysera na wielkim ekranie!

Jeden z najoryginalniejszych twórców autorskiego horroru przemycił do filmu wątki autobiograficzne. POTOMSTWO przynosi drastyczny obraz rozpadu małżeństwa. Nola Carveth (Samantha Eggar) jest leczona w klinice ekscentrycznego psychiatry, doktora Hala Raglana (Oliver Reed), który stosuje kontrowersyjne metody leczenia. Tymczasem Frank Carveth (Art Hindle) postanawia wyjaśnić zagadkę brutalnych morderstw dokonywanych przez tajemnicze istoty…

POTOMSTWO (w Polsce funkcjonuje też pod tytułem POMIOT) jest ukoronowaniem wczesnego okresu twórczości Cronenberga. Będzie to szczególny seans, bowiem film nie miał oficjalnej dystrybucji w polskich kinach!

Prelekcję przed seansem wygłosi i dyskusję poprowadzi koordynator klubu Michał Bednarczyk - filmoznawca, wykładowca na Wydziale Humanistycznym UŚ, koordynator Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Amator” w gliwickim kinie Amok, opiekun Koła Naukowego Filmoznawców UŚ „Kinotok”, autor książki „Persona deformata”. Miłośnik i badacz horroru.

Serdecznie zapraszamy na 181. spotkanie Ambasady – POTOMSTWO (1979) Davida Cronenberga w odrestaurowanej cyfrowo wersji! Spotykamy się we wtorek 22 lipca o godz. 18:30 w Kinie Kosmos!

Organizatorzy Klubu Filmowego AMBASADA: Instytucja Filmowa SILESIA FILM, Spółdzielnia Honolulu. Projekt jest wsparty ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

LYNCH NA BIS: David Lynch: Żyć sztuką
Wyjątkowy, intymny portret jednego z najbardziej przełomowych reżyserów naszych czasów.

Twórcy filmu na przestrzeni czterech lat nagrali ponad dwadzieścia rozmów z Davidem Lynchem, które następnie przekształciły się w niespełna półtoragodzinną, osobistą opowieść artysty o jego życiu, młodości, podejściu do sztuki i wizji kina.

Filmowiec wspomina swoje dzieciństwo w górzystej Montanie, wchodzenie w dorosłość w Filadelfii, próby rozpoczęcia kariery malarskiej, a w końcu – przygotowania do produkcji „Głowy do wycierania”.

„Żyć sztuką” to nie laurka wypełniona pochwałami na temat mistrza, lecz odważne otwarcie się na świat: opowieść o wewnętrznym mroku, tragediach i paraliżującym lęku, które Lynch przekuł w jedyną w swoim rodzaju artystyczną ekspresję.

Ufundowana oddolnie dzięki kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter, produkcja miała swoją światową premierę w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a następnie rozkochała w sobie krytyków i kinomanów na całym świecie.

LYNCH NA BIS: Głowa do wycierania
Legendarny debiut Davida Lyncha w odnowionej kopii 4K: lęk i obrzydzenie jeszcze nigdy nie były tak prawdziwe! Przepełniony surrealistyczną symboliką i godnymi Davida Cronenberga mutacjami ciała, tworzonymi za pomocą praktycznych efektów specjalnych, film przedstawia przerażający portret lęku przed dorosłością i ojcostwem. Oto dzieło, które zainspirowało „Lśnienie”, „Pi” i twórczość legendarnego H.R. Gigera!

Harry Spencer (magnetyczny Jack Nance) to drukarz na urlopie, zamieszkującyprzerażające i zniszczone, surrealistyczne amerykańskie miasto. Podczas niepokojącejkolacji zapoznawczej z rodzicami swojej ukochanej, Mary X (Charlotte Stewart), dowiadujesię, że wybranka urodziła jego zdeformowane dziecko. Po długim czasie związku naodległość muszą się natychmiast pobrać i stworzyć rodzinę. Szybko okazuje się jednak, żemacierzyństwo przerasta Mary, która opuszcza Harry’ego. Pozostawiony samotnie w nowejroli, Harry osuwa się w coraz bardziej surrealistyczne wizje z elementami musicalowymi.

LYNCH NA BIS: Zagubiona autostrada
Fascynująca, mroczna układanka mistrza onirycznej grozy – w oszałamiającej kopii 4K! Prelekcję przed re-premierowym seansem w Kinie Kosmos w dniu 18 lipca wygłosi dr hab. Agnieszka Nieracka.

Wymykający się łatwemu zrozumieniu i prostym wytłumaczeniom, kinofilski hołd dla kina noir i twórczości wielkich reżyserów przeszłości, takich jak Alfred Hitchcock, Maya Deren czy Robert Aldrich, z wybitną ścieżką dźwiękową stworzoną przez Angelo Badalamentiego oraz Trenta Reznora.

Saksofonista Fred (Bill Pullman w jednej ze swoich najlepszych ról) i jego żona Renée (Patricia Arquette) zaczynają otrzymywać tajemnicze wiadomości i kasety VHS. Jedna z nich okazuje się zawierać nagranie muzyka stojącego nad rozczłonkowanym ciałem
partnerki; wkrótce po jej odtworzeniu bohater zostaje aresztowany i skazany na śmierć za morderstwo. Kilka dni później okazuje się jednak, że w celi znajduje się zamiast niego skonsternowany młody mechanik Pete (Balthazar Getty). To dopiero początek dziwnych
wydarzeń, zawijających się w filmową wstęgę Möbiusa.

Agnieszka Nieracka - wybitna ekspertka w dziedzinie kina gatunków, autorka książki „Science fiction jako gatunek filmowy”. Kulturoznawczyni, specjalizuje się w problematyce cielesności w kinie i kulturze popularnej. Wykładała na wielu uczelniach w Polsce, lecz najdłużej jest związana z Uniwersytetem Śląskim.

Łucja z Lammermooru [Operowe Lato 2025]
G. Donizetti
Łucja z Lammermooru
Transmisja do kin odbyła się 21 maja 2022
Czas trwania: 2 godziny 44 minuty (164 minuty)

Opera Donizettiego powraca na ekrany kin, z sopranistką Nadine Sierrą i tenorem Javierem Camareną w rolach głównych, w porywającej, współczesnej inscenizacji Simona Stone’a. Dyryguje Riccardo Frizza.

Magia Podlasia. Szeptuchy
Kim tak naprawdę są szeptunki i szeptuni? Dlaczego w dzisiejszym cywilizowanym świecie nadal sięgamy po metody i środki leczenia ciała i duszy stosowane przez naszych dziadków? Jak współczesna psychologia postrzega podlaskie zamowy?

Opowieść o Podlasiu z perspektywy współczesnej medycyny ludowej zakorzenionej w tradycji szeptania tj. tradycji zamów w języku starocerkiewnych przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Film zadaje wiele pytań, na które szuka odpowiedzi u ekspertów z różnych dziedzin terapeutów/psychologów, antropologów, etnografów ale także mieszkańców Podlasia.

Małe miłości
Film o matkach, córkach i odkrytej na nowo bliskości
„Małe miłości” to esencja wakacyjnego kina – skąpany w słońcu film o miłości, życiowych wyborach i związkach na odległość, do których reżyserka przewrotnie zalicza także relacje dorosłych dzieci ze starzejącymi się rodzicami. Z lekkością, czułością i humorem opowiada o wielkich emocjach. Zeskrobuje urazy jak starą farbę ze ścian, a tęsknoty i fantazje puentuje tanecznymi, popowymi piosenkami.
Często słucha ich na telefonie Teresa (María Vázquez), 42-latka, która zmieniła wakacyjne plany, by zająć się matką. Naburmuszona Ani (Ozores) miała drobny wypadek i przez jakiś czas wymaga opieki. Całe lato pod jednym dachem to wyzwanie dla obu kobiet, które spierają się o każdy drobiazg. Ale słońce i czas nieuchronnie rozpuszczają konflikty, więc Teresa i Ani doświadczają też nieoczekiwanej bliskości. „Małe miłości” Celii Rico Clavellino dają drugą szansę pogrążonym w kryzysie relacjom, nie oceniają miłosnych pomyłek, dowartościowują samotność z wyboru, a przede wszystkim ze zrozumieniem portretują jeden z najbardziej burzliwych związków: matki i córki.
Uhonorowane na festiwalu w Maladze Specjalną Nagrodą Jury i nagrodą dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Adriana Ozores), swoją wyjątkową atmosferę „Małe miłości” zawdzięczają fenomenalnemu aktorskiemu duetowi, subtelnemu humorowi i łagodności, z jaką podchodzą do wyborów bohaterek. Celebrujący małe przyjemności, szukający smaku życia w ulotnych chwilach, doceniający prostotę – film Clavellino to nowy, wyrazisty kobiecy głos w hiszpańskim kinie. I opowieść otulająca ciepłem jak letni, wakacyjny wieczór.

Materialiści
Lucy (Dakota Johnson) jest przebojową swatką z Nowego Yorku. Dzięki jej pracy udało się związać wiele szczęśliwych par.
Lucy ma bardzo duże oczekiwania w stosunku do mężczyzn. Pewnego dnia poznaje idealnego mężczyznę, który spełnia wszystkie jej wymagania (Pedro Pascal, serial "The Last of Us", "Gladiator II"), ale jednocześnie zaczyna kwestionować, co tak naprawdę stanowi idealne dopasowanie, gdy jej były chłopak (Chris Evans, seria „Avengers”; „Kapitan Ameryka”) ponownie ją zauroczy.

„Materialiści” to najnowszy obraz Celine Song (reżyseria i scenariusz). Jej film „Poprzednie życie” otrzymał dwie nominacje do Oscara: w tym za najlepszy film i najlepszy scenariusz.

MODOWY KLUB FILMOWY: Pół żartem, pół serio | Jack Lemmon 100 + Moda na Kosmos
Kino Kosmos, Śląskie Lumpiary oraz Filmoteka Śląska zapraszają na wrześniowe spotkanie „Modowego Klubu Filmowego”. Tym razem na dużym ekranie sali Nostromo zobaczymy „Pół żartem, pół serio” z przepiękną ikoną kina i mody Marylin Monroe. Seans odbędzie się w ramach kolejnej edycji „Mody na Kosmos” oraz przeglądu „Jack Lemmon 100” związanego z setnymi urodzinami aktora.

Romans kina i mody trwa nieprzerwanie od prawie 130 lat. Projektanci bili się o uwagę reżyserów, aktorki wyznaczały trendy, a nonszalancko zarzucony sweter czy za duża marynarka zobaczona na ekranie hipnotyzowała publiczność. Kino to kompendium wiedzy o modzie, a jedna dziedzina sztuki nieustannie wpływa na drugą. „W cyklu Modowy Klub Filmowy” zobaczymy trendy sprzed lat, a filmy będą impulsem do rozmowy o mniej lub bardziej znanych modowych historiach.

O filmie: Bezrobotni muzycy Jerry (Tony Curtis) i Joe (Jack Lemmon) są przypadkowymi świadkami masakry w Dniu Świętego Walentego. Gangsterzy dołożą zapewne wszelkich starań, aby ich zlikwidować. Jedynym ratunkiem jest ucieczka i zmiana tożsamości. Jerry i Joe przebierają się za kobiety i jako Daphne i Josephine zatrudniają się w damskim zespole jazzowym, który wyrusza na tournee do Miami. Nie wiedzą, że tam właśnie odbywa się spotkanie gangsterów.

Projekcję filmu jak zawsze poprzedzi modowy wykład Ani Gołkowskiej oraz pokaz krótkiego materiału należącego do zbiorów Filmoteki Śląskiej.

Najlepsze z najgorszych: Bad Black
„Rambo” z ugandyjskiej piaskownicy!

Jeśli myślisz, że znasz już wszystko – „The Room”, „Gliniarza samuraja”, a nawet „Ptakodemię” – przygotuj się na „Bad Black”, czyli ugandyjskie kino akcji wystrugane z plastikowych karabinów, wielkiej pasji i... całkowitego braku budżetu. Ten film to absolutny hit kultowej wytwórni Wakaliwood, działającej w dzielnicy Wakaliga w Kampali, gdzie kino tworzy się z miłości do akcji i czystej adrenaliny. Opowieść zaczyna się jak klasyczne kino zemsty — sierota trafia na ulicę, dorasta w świecie przemocy i ostatecznie zostaje bezwzględną, lecz sprawiedliwą wojowniczką o imieniu Bad Black. Równolegle poznajemy białego lekarza z Ameryki, który przybywa do Ugandy, a po serii absolutnie nieprawdopodobnych zdarzeń... zostaje wyszkolony na komandosa przez kilkuletniego chłopca. W międzyczasie ktoś krzyczy „WAKALIWOOD!”, ktoś wybucha, a ktoś inny kopie salto przez płonący śmietnik. I wszystko to jest zagrane z pełnym zaangażowaniem – a jednocześnie z takim dystansem i radością, że trudno się nie śmiać. To, co wyróżnia „Bad Black” na tle innych filmów klasy B, to autentyczna energia i unikalna forma. Cały film okraszony jest komentarzem tzw. Video Jokera – lokalnego lektora, który na bieżąco tłumaczy, żartuje i krzyczy rzeczy w stylu „ACTION IS COMING!” albo „SUPER COMMANDO!”. To nie żart – to element charakterystyczny dla ugandyjskich pokazów filmowych, gdzie seans przypomina wspólne wydarzenie z komentarzem na żywo. To właśnie ten głos staje się sercem filmu i czyni go tak wyjątkowym. Nakręcony przez Isaaca Nabwanę (I.G.G.), samouka, który zbudował swoją wytwórnię z części komputerowych znalezionych na złomie i nauczył się montażu na starym laptopie, film jest świadectwem czystej kreatywności i niepowstrzymanej energii. Nie ma tu CGI z Hollywood – są za to efekty specjalne robione domowymi sposobami oraz sceny walki, w których dzieci grają dorosłych, a śrubokręt staje się bronią masowego rażenia. Nie dajcie się zwieść wysokim ocenom na IMDb – to nie wynik jakości filmu, lecz czystej miłości widzów do jego uroczej amatorszczyzny. „Bad Black” nawet nie udaje, że jest dobry. On po prostu wie, że jest najlepszy w byciu najgorszym – i robi to z taką bezczelnością, autentycznością i radością, że nie da się nie kibicować każdemu ujęciu. Ten film nie tylko bawi – on przypomina, że kino może być tworzone wszędzie, przez każdego i z niczego.

CZYM SĄ NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH?

To pokazy różnorodnego kina klasy B – od starych, amerykańskich filmów sci-fi z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami. Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła, a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych produkcji w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzą miłość do kina klasy B od 2015 roku. Dotychczas odbyło się kilkaset seansów i wydarzeń w ramach przeglądu. Pomysłodawczynią i programerką cyklu jest Monika Stolat, a organizatorem Nowa Aleksandria.

Więcej: www.najlepszeznajgorszych.pl

Najlepsze z najgorszych: Barbarzyńska nimfomanka w piekle dinozaurów
VHS-owa bogini wraca, z mieczem, w bikini i bez litości!

„Barbarzyńska nimfomanka w piekle dinozaurów” to tytuł, który brzmi jak żart... ale film istnieje naprawdę i zasługuje na swoją legendę. W postapokaliptycznym świecie, gdzie dinozaury wróciły, ludzkość upadła, a zasady fizyki i logiki przestały obowiązywać, poznajemy dziką wojowniczkę, która przemierza skażone pustkowia. Pośród ruin, toksycznych bagien i prehistorycznych bestii czają się zmutowane kreatury, agresywne plemiona i cała galeria groteskowych przeciwników. Nasza bohaterka walczy nie tylko o przetrwanie, ale też o resztki człowieczeństwa w świecie, gdzie każdy dzień to pojedynek na śmierć i życie. Trochę fantasy, sporo lateksu i plastiku – wszystko w glorii niskiego budżetu, gumowych potworów i niepohamowanej wyobraźni. Za kamerą stoi Brett Piper – specjalista od kina niskobudżetowego i efektów specjalnych robionych domowymi metodami, twórca takich VHS-owych legend jak „Mutant War” czy „Bacterium”. „Barbarzyńska nimfomanka...” powstała w czasach, gdy wystarczył dobry tytuł i kilkanaście stworów z lateksu, by wejść na półki wypożyczalni. To film, który nigdy nie udawał, że jest czymś więcej niż kampową rozrywką – i może właśnie dlatego ma dziś fanów na całym świecie. Wpadnij na pokaz i przekonaj się, co się dzieje, gdy dinozaury spotykają barbarzyńską namiętność w najdziwniejszym piekle popkultury.

CZYM SĄ NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH?

To pokazy różnorodnego kina klasy B – od starych, amerykańskich filmów sci-fi z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami. Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła, a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych produkcji w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzów miłość do kina klasy B od 2015 roku. Dotychczas odbyło się kilkaset seansów i wydarzeń w ramach przeglądu. Pomysłodawczynią i programerką cyklu jest Monika Stolat, a organizatorem Nowa Aleksandria.

Więcej: www.najlepszeznajgorszych.pl

Nasze Monte
„Nasze Monte” to poruszająca opowieść o niezwykłej sztafecie, w której dziewiętnastu biegaczy wyrusza z Krakowa, by w zaledwie siedem dni dotrzeć na wzgórze Monte Cassino – pokonując 1800 kilometrów dzień i noc, bez przerwy. Ich bieg to hołd dla bohaterów jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej. To film o wytrwałości, wspólnocie i pamięci. O pasji, która łączy sport ze szlachetnymi wartościami i historią. Uniwersalna historia, która inspiruje do działania i refleksji.
Film zdobył uznanie na arenie międzynarodowej, otrzymując:
- Nagrodę główną za najlepszy film sportowy na międzynarodowym festiwalu New York International Film Awards
- Tytuł zwycięzcy roku (Annual Winner) za Najlepszy Film Dokumentalny na finałach międzynarodowego festiwalu Robinson Film Awards w Neapolu

Perfect Days
Nowy film twórcy Lisbon Story i Nieba nad Berlinem to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W Perfect Days Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.

Pewnego razu w Paryżu
Jest 2024 rok. Około 30 osób należących do jednej rodziny dowiaduje się, że wszyscy wkrótce odziedziczą duży dom, który stoi opuszczony od lat. Cztery z nich zostają wybrane, aby przeprowadzić inwentaryzację lokalu, to: Seb, Abdel, Céline i Guy. Połączeni ze sobą dalekim pokrewieństwem "kuzyni" odkrywają niezwykłe sekrety starego domostwa i trafiają na trop tajemniczej kobiety o imieniu Adèle, która w wieku 20 lat opuściła rodzinną Normandię i w 1895 roku udała się do przeżywającego rewolucję przemysłową i kulturową Paryża. Dzięki poznawaniu tej wyjątkowej historii, czwórka postaci ze współczesności odbędzie podróż w głąb własnego drzewa genealogicznego i umożliwi odkrycie niezwykłych momentów z końca XIX wieku, kiedy wynaleziono fotografię i narodził się impresjonizm.

To zderzenie dwóch epok, roku 2024 i 1895, będzie dla bohaterek i bohaterów narodzinami pięknej refleksji nad tym co w życiu jest naprawdę ważne.

Pewnego razu w Paryżu + prelekcja
Gdy czworo kuzynów odkrywa tajemnicę swojej przodkini Adèle, która w 1895 roku wyruszyła do Paryża w poszukiwaniu matki, rozpoczyna się niezwykła podróż w czasie. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawczyni Marta Snoch.

Jest 2024 rok. Około 30 osób należących do jednej rodziny dowiaduje się, że wszyscy wkrótce odziedziczą duży dom, który stoi opuszczony od lat. Cztery z nich zostają wybrane, aby przeprowadzić inwentaryzację lokalu, to: Seb, Abdel, Céline i Guy. Połączeni ze sobą dalekim pokrewieństwem "kuzyni" odkrywają niezwykłe sekrety starego domostwa i trafiają na trop tajemniczej kobiety o imieniu Adèle, która w wieku 20 lat opuściła rodzinną Normandię i w 1895 roku udała się do przeżywającego rewolucję przemysłową i kulturową Paryża. Dzięki poznawaniu tej wyjątkowej historii, czwórka postaci ze współczesności odbędzie podróż w głąb własnego drzewa genealogicznego i umożliwi odkrycie niezwykłych momentów z końca XIX wieku, kiedy wynaleziono fotografię i narodził się impresjonizm.

Marta Snoch – filmoznawczyni, redaktorka naczelna studenckiego magazynu filmowego Uniwersytetu Jagiellońskiego „16mm” oraz laureatka wyróżnienia w XXV edycji konkursu imienia Krzysztofa Mętraka dla młodych filmoznawców. Jej teksty można przeczytać we „Fragile”, „Ekranach”, „Pleografie” oraz „Artpapierze”.

Piknik pod Wiszącą Skałą
Gdzie kończy się czas, zaczyna się tajemnica.

„Piknik pod Wiszącą Skałą” to jeden z najbardziej zmysłowych i hipnotyzujących filmów w historii kina. Raz obejrzany, pozostaje w pamięci na zawsze. Peter Weir – twórca „Truman Show” i „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” – tworzy kino gęstej atmosfery i niepokoju. „Piknik pod Wiszącą Skałą” to zresztą duchowy przodek „Przekleństw niewinności” Sofii Coppoli i dzieł Davida Lyncha, w którym odbija się echo nienazwanych pragnień, zagubienia i czegoś, co wymyka się prostej logice.

Rok 1900. W dzień świętego Walentego grupa uczennic z elitarnej wiktoriańskiej szkoły z internatem wyrusza pod opieką nauczycielek na wycieczkę do Wiszącej Skały, wulkanicznej formacji położonej w sercu australijskiego buszu. Tam, pod rozedrganym od upału niebem, wydarza się coś niewyjaśnionego – czas się rozmywa, przestrzeń ulega zakrzywieniu, a natura zaczyna oddziaływać na ciała i umysły młodych kobiet. Czy to pradawny rytuał? Zbiorowa halucynacja? A może, jak pisał Edgar Allan Poe: „To, co widzimy i czym się zdajemy, jest snem, który w innym śnie snujemy”? Jedno jest pewne: od tej pory nic już nie będzie takie samo.

Piknik pod Wiszącą Skałą + prelekcja. 50-lecie premiery
Pokaz specjalny „Pikniku pod Wiszącą Skałą" z okazji 50. rocznicy premiery! Seans w Kinie Kosmos 12 lipca poprzedzi prelekcja filmoznawczyni, dr Karoliny Kostyry.

„Piknik pod Wiszącą Skałą" to jeden z najbardziej zmysłowych i hipnotyzujących filmów w historii kina. Raz obejrzany, pozostaje w pamięci na zawsze. Peter Weir – twórca „Truman Show" i „Stowarzyszenia Umarłych Poetów" – tworzy kino gęstej atmosfery i niepokoju. „Piknik pod Wiszącą Skałą" to zresztą duchowy przodek „Przekleństw niewinności" Sofii Coppoli i dzieł Davida Lyncha, w którym odbija się echo nienazwanych pragnień, zagubienia i czegoś, co wymyka się prostej logice.

Rok 1900. W dzień świętego Walentego grupa uczennic z elitarnej wiktoriańskiej szkoły z internatem wyrusza pod opieką nauczycielek na wycieczkę do Wiszącej Skały, wulkanicznej formacji położonej w sercu australijskiego buszu. Tam, pod rozedrganym od upału niebem, wydarza się coś niewyjaśnionego – czas się rozmywa, przestrzeń ulega zakrzywieniu, a natura zaczyna oddziaływać na ciała i umysły młodych kobiet. Czy to pradawny rytuał? Zbiorowa halucynacja? A może, jak pisał Edgar Allan Poe: „To, co widzimy i czym się zdajemy, jest snem, który w innym śnie snujemy"? Jedno jest pewne: od tej pory nic już nie będzie takie samo.

Karolina Kostyra - kinofilka, filmoznawczyni, adiunktka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka publikacji na temat kina dziecięcego i narracji inicjacyjnych w kinie m.in. książki Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu (Katowice, 2019).

PORA DLA SENIORA: Follemente. W tym szaleństwie jest metoda
Co kryje się w naszych myślach? Kto tak naprawdę mieszka w naszej głowie? Osoba szalona, romantyczna, impulsywna, rozważna? A może w naszym umyśle panuje niezły tłok? O międzyludzkich relacjach oraz o tym, co w nas siedzi, w swoim nowym filmie opowiada twórca wielkiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovese.

Bohaterami filmu są Piero i Lara. Ich pierwsza ranka wywołuje u obojga zrozumiały stres. Oboje chcieliby pokazać się z jak najlepszej strony i uniknąć wpadek, o które w zdenerwowaniu nie trudno, ale też i poznać myśli i wyczuć pragnienia drugiej osoby.

Genovese, zaglądając głęboko w myśli swoich bohaterów, ukazuje ich lęki, niepewności
i potrzeby. Odkrywa tajemnicze mechanizmy, które odpowiadają za nasze działania. Różne osobowości mają swój głos i swoje racje. Dyskutują, kłócą się, wzruszają, a każda z nich chce, aby to właśnie jej decyzja była ostateczna. A co w sytuacji, gdy żadna z nich nie ma racji?

Film Paola Genovese, zrealizowany jest według jego pomysłu i scenariusza. W rolach głównych zagrały gwiazdy włoskiego kina: Pilar Fogliati, Edoardo Leo, Emanuela Fanelli, Maria Chiara Giannetta, Claudia Pandolfi, Vittoria Puccini, Marco Giallini, Maurizio Lastrico, Rocco Papaleo oraz Claudio Santamaria.
Prasa o filmie:
Opowiedziana w lekki sposób historia pierwszej randki. Prawdziwa rozkosz! Gabriele Niola, Wired

Największą zaletą filmu Genovese jest bijąca z niego empatia i szczerość. Mattia Pasquini, Style Magazine

Pora dla seniora: Pewnego razu w Paryżu
Gdy czworo kuzynów odkrywa tajemnicę swojej przodkini Adèle, która w 1895 roku wyruszyła do Paryża w poszukiwaniu matki, rozpoczyna się niezwykła podróż w czasie.

Jest 2024 rok. Około 30 osób należących do jednej rodziny dowiaduje się, że wszyscy wkrótce odziedziczą duży dom, który stoi opuszczony od lat. Cztery z nich zostają wybrane, aby przeprowadzić inwentaryzację lokalu, to: Seb, Abdel, Céline i Guy. Połączeni ze sobą dalekim pokrewieństwem "kuzyni" odkrywają niezwykłe sekrety starego domostwa i trafiają na trop tajemniczej kobiety o imieniu Adèle, która w wieku 20 lat opuściła rodzinną Normandię i w 1895 roku udała się do przeżywającego rewolucję przemysłową i kulturową Paryża. Dzięki poznawaniu tej wyjątkowej historii, czwórka postaci ze współczesności odbędzie podróż w głąb własnego drzewa genealogicznego i umożliwi odkrycie niezwykłych momentów z końca XIX wieku, kiedy wynaleziono fotografię i narodził się impresjonizm.

To zderzenie dwóch epok, roku 2024 i 1895, będzie dla bohaterek i bohaterów narodzinami pięknej refleksji nad tym co w życiu jest naprawdę ważne.

PRZEDPREMIERA: Bird
Niech żyje bunt i wolność! Andrea Arnold („American Honey”) powraca z pulsującą muzyką opowieścią o kruchej sile młodości. BIRD to historia nastolatki, która wreszcie chce rozwinąć skrzydła. W rolach głównych: Barry Keoghan („Saltburn”) i Franz Rogowski („Przejścia”). Przedpremiera Bird w Kinie Kosmos już w niedzielę 3 sierpnia o godzinie 16:15.
12-letnia Bailey (Nykiya Adams) jest zdezorientowana i niezadowolona z nowej macochy, podczas gdy jej matka jest teraz w związku z brutalnym mizoginem. Dziewczyna to wolny duch, poetycka dusza, nie nosżaca nigdy kiltu. Ojciec Bug (Barry Keoghan) nie ma dla niej i brata Huntera (Jason Buda) zbyt wiele czasu, będąc zajęty przygotowaniami do ślubu i różnymi kiepskimi planami zarobienia łatwych pieniędzy. Stając się często świadkiem niepokojących tendencji do przestępczości gangowej wśród starszych nastolatków, Bailey coraz bardziej się wyobcowuje. Jest jeden wyjątek, miłość do ptaków, dlatego często ucieka z domowego chaosu i czas spędza na łonie natury. To tam poznaje ekscentrycznego, niespokojnego Birda (Franz Rogowski), który prosi ją o pomoc...

PRZEDPREMIERA: Boska Sarah Bernhardt
Boska Sarah Bernhardt to biograficzna opowieść, będąca rodzajem hołdu dla legendarnej artystki, a także historia podejmująca uniwersalne tematy. Od miłości, przez wolność i stanowienie o sobie, po kształtowanie publicznego wizerunku przez pierwszą w historii celebrytkę z teatru.

Sarah Bernhardt (w filmie wciela się w nią Sandrine Kiberlain) uchodzi za jedną z najważniejszych artystek swoich czasów. Nazywana była Boską Sarą, królową teatru, świętym potworem. W równej mierze powszechny podziw wzbudzał jej talent, niezwykła charyzma, co niecodzienne upodobania.Widziano w niej pierwszą wielką gwiazdę, wokół której narosło też sporo legend. Właśnie pomiędzy legendą a fantazją rozciąga się ta biograficzna opowieść, a fabuła skoncentrowana jest wokół dwóch kluczowych, choć mało znanych epizodów z życia Bernhardt, kobiety co rusz burzącej społeczne normy, która trwale zapisała się w historii nie tylko dzięki legendarnym aktorskim występom, ale też niezwykłej odwadze i osobowości.

Dwie lipcowe przedpremiery w Kinie Kosmos: 19.07 (sobota, godz. 20:30) i 30.07 (środa, 18:30).

PRZEDPREMIERA: Diamenty
Kino Kosmos, Śląskie Lumpiary oraz Filmoteka Śląska zapraszają na kolejną odsłonę „Modowego Klubu Filmowego” - przedpremierowy pokaz filmu „Diamenty”!
„Diamenty” to barwna, poruszająca opowieść o kobietach, ich marzeniach, sile i tajemnicach.
Lata 70., Rzym, pracownia krawiecka prowadzona przez dwie siostry, w której powstają niezwykle piękne i dopracowane kostiumy filmowe. To tu, między śmiechem a łzami, poznajemy namiętności, tęsknoty i lęki głównych bohaterek oraz ich współpracownic podzielających tę samą pasję do szycia.
Włoski klimat, kolory, humor nadają lekkości głębokiej i mocnej opowieści o emocjach. Ten film to utkana ze wspomnień podróż, która pozwala poczuć siłę, wrażliwość i piękno ukryte w codziennych losach kobiet. To kino, które przypomina, że każda z nas jest ważna – niezależnie od tego, czy jest na scenie, czy za kulisami.
Ferzan Özpetek, jeden z najbardziej wrażliwych reżyserów współczesnego kina, powraca z filmem pełnym czułości i pasji. Zbiera wokół siebie swoje ulubione aktorki (w tym Kasię Smutniak), oddając im hołd poprzez autentyczne, pełne życia role, tworząc historię, w której przenikają się rywalizacja i siostrzeństwo, pasja i pustka, śmiech i wzruszenie.
„Diamenty” podbiły serca ponad 2 milionów widzów we Włoszech!
Modowo-filmową prelekcję przed seansem wygłosi Anna Gołkowska.
Przed seansem zostanie wyświetlony krótki materiał ze zbiorów Filmoteki Śląskiej.

PRZEDPREMIERA: Słone lato
Całe spektrum kobiecych emocji w reżyserskim debiucie Rebeki Lenkiewicz, współscenarzystkinagrodzonego Oscarem filmu „Ida”. Przedpremiera w Kinie Kosmos: 20.07, niedziela, godz. 18:40!

Życie Sofi, studentki antropologii, kręci się wokół opieki nad chorą matką. W nadziei na polepszenie jej stanu zdrowia i znalezienie skutecznej kuracji, dziewczyna zabiera ją do hiszpańskiej nadmorskiej miejscowości Almeria. Podczas gdy Rose odbywa leczenie w klinice enigmatycznego uzdrowiciela doktora Gomeza, Sofia spędza upalne letnie dni na poznawaniu mieszkańców miasteczka. Dotychczas podporządkowana opiece nad matką, zaczyna odkrywać własne pragnienia i nawiązuje relację z tajemniczą i wyzwoloną podróżniczką Ingrid.

Film oparty na bestsellerowej powieści Deborah Levy „HotMilk”, jednej z najpopularniejszych i najbardziej cenionych współczesnych autorek(nominowana do Nagrody Bookera!), przenosi nas na upalne wybrzeże południowej Hiszpanii.To ekscytująca i pełna pasji podróż w głąb kobiecych przeżyć, ukazująca rozdarcie międzymłodością i beztroską, a powinnością wobec bliskich. W rolach głównych znakomite aktorskietrio – legenda brytyjskiego kina Fiona Shaw, Vicky Krieps znana ze swoich ról w filmach „Nićwidmo” i „W gorsecie” oraz Emma Mackey gwiazda kultowego serialu „Sex Education”.

Ramen. Smak wspomnień
Kolejna po „Kwiecie wiśni i czerwonej fasoli”
azjatycka strawa dla ducha!

Prezentowany w sekcji Kino Kulinarne 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nowy film najsłynniejszego singapurskiego reżysera Erica Khoo, autora „Tatsumi”, „12 pięter” i „Bądź ze mną”.
Masato jest młodym kucharzem specjalizującym się w ramenach. Po nagłej śmierci swojego oschłego ojca, chłopak pakuje walizkę i przeprowadza się z japońskiego Takasaki do Singapuru, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku swoich rodziców.
Bohater ma przy sobie czerwony notatnik – pełen refleksji i starych zdjęć – pozostawiony przez swoją singapurską matkę, która zmarła, gdy Masato miał zaledwie dziesięć lat.
W Singapurze kucharz poznaje Miki, japońską blogerkę i samotną matkę, która pomaga mu odnaleźć wuja Wee ze strony matki, właściciela restauracji Bak Kut Teh. Przy okazji Masato odkrywa, że jego babka Lee wciąż żyje i posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka.
Masato wraz babcią spróbują wzajemnie wyleczyć swoje skołatane dusze w kuchni, gdzie wspólnie przygotowywane posiłki staną się czymś więcej niż sumą składników.

Rigoletto [Operowe Lato 2025]
G. Verdi
Rigoletto
Transmisja do kin odbyła się 16 lutego 2013
Czas trwania: 2 godziny 30 minut (150 minut)

Baryton Željko Lučić wciela się w rolę tytułową w elektryzującej inscenizacji opery Verdiego w reżyserii Michaela Mayera, której akcja osadzona jest w latach 60. Na scenie towarzyszą mu sopranistka Diana Damrau i tenor Piotr Beczała. Dyryguje Michele Mariotti.

Rodzina w kinie: Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka + język hiszpański
Pełna przygód komedia od twórców Mumii i serii o łowcy skarbów Tedi.
Nieustraszone rodzeństwo Tom i Mary przypływa do Nowego Jorku na spotkanie z wujkiem Niallem, który jednak nie zjawia się w porcie. Ukrywając się w transkontynentalnym pociągu, bez grosza przy duszy, dzieci wyruszają w niesamowitą podróż przez Dziki Zachód, by odnaleźć wujka. Wraz z nowo poznanym chłopcem i przygarniętym pieskiem muszą uratować nowych przyjaciół z rąk gangu poszukiwaczy złota.

Przyłączając się do wyprawy z pomysłowym Tomem i jego rezolutną siostrą Mary, przekonajcie się, że każdy może zostać bohaterem!
Kasia i Jacek Sienkiewicz z zespołu Kwiat Jabłoni jako Mary i Tom oraz Cezary Pazura jako wujek zabiorą was w pełną zabawnych i szalonych przeżyć podróż przez Dziki Zachód.
Przed seansem odbędzie się prezentacja dla dzieci o języku hiszpańskim przygotowana przez praktykantkę Kina Kosmos Wiktorię Kozubek.

Rodzina w kinie: Felek i Tola ratują las
Sympatyczna para leśnych przyjaciół, lis Felek i zajączka Tola, bierze sprawy w swoje łapki, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika ich bliski sąsiad, puchacz Henio, a ponadto wkrótce może zatonąć cały las.

Obok domków zwierząt zawsze płynęły strumyki i pojawiały się kałuże, ale tym razem wody jest znacznie więcej. Ku zaskoczeniu mieszkańców puszczy zza drzew wyłoniło się ogromne jezioro, którego kilka dni wcześniej jeszcze nie było. Felek, Tola i ich przyjaciele szybko orientują się, że powstanie akwenu to sprawka pewnego władczego Bobra, który właśnie skończył prace nad dziełem swojego życia. Bohaterowie muszą wspólnymi siłami przekonać upartego budowniczego, że postawienie tamy w takim miejscu nie jest najlepszym pomysłem. Ten jednak nie da łatwo za wygraną – w końcu poświęcił mnóstwo czasu na to, żeby zapora była idealna.

Rodzina w kinie: Felek i Tola ratują las + język hiszpański
Sympatyczna para leśnych przyjaciół, lis Felek i zajączka Tola, bierze sprawy w swoje łapki, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika ich bliski sąsiad, puchacz Henio, a ponadto wkrótce może zatonąć cały las.
Obok domków zwierząt zawsze płynęły strumyki i pojawiały się kałuże, ale tym razem wody jest znacznie więcej. Ku zaskoczeniu mieszkańców puszczy zza drzew wyłoniło się ogromne jezioro, którego kilka dni wcześniej jeszcze nie było. Felek, Tola i ich przyjaciele szybko orientują się, że powstanie akwenu to sprawka pewnego władczego Bobra, który właśnie skończył prace nad dziełem swojego życia. Bohaterowie muszą wspólnymi siłami przekonać upartego budowniczego, że postawienie tamy w takim miejscu nie jest najlepszym pomysłem. Ten jednak nie da łatwo za wygraną – w końcu poświęcił mnóstwo czasu na to, żeby zapora była idealna.
Przed seansem odbędzie się prezentacja dla dzieci o języku hiszpańskim przygotowana przez praktykantkę Kina Kosmos Wiktorię Kozubek.

Rok z kinem Azji: 2046
Tokio, Singapur, Seul, Hongkong - te azjatyckie megamiasta odwiedzimy podczas letniej odsłony Roku z kinem Azji Vol. 2. Naszym przewodnikiem będzie Wong Kar-Wai, wybitny reżyser, który jak nikt inny potrafi pokazać metropolie jako tętniące barwami scenerie dla opowieści o ludziach i ich uczuciach.

Tytułowa data to również numer pokoju, w którym Su Li-zhen mieszkała w czasie, gdy poznała Chow Mo-wana. Pisarz powraca do miejsca, które wiąże go z dawną niespełnioną miłością; w licznych romansach z innymi kobietami szuka inspiracji dla futurystycznej powieści. Czy da się wypełnić pustkę, jaką zostawiły po sobie wspomnienia? Czy skok w przyszłość, w utopię pozwalającą odzyskać utraconych kochanków, to fantazja przynosząca ukojenie, czy jeszcze większy ból?

Fragmentaryczne, rozproszone na kilka opowieści post-scriptum do “Spragnionych miłości” wymyka się z formuły typowych sequeli melodramatów. Retro glamour spotyka się tu ze strzelistymi, cyberpunkowymi sceneriami, cyborgi noszą perłowe kolczyki, a eklektyczna wizja reżysera splata ze sobą najbardziej charakterystyczne wątki jego dotychczasowych filmów - od zmysłowego napięcia po gorączkowe rozedrganie.

Rok z kinem Azji: 2046 + prelekcja
Tokio, Singapur, Seul, Hongkong - te azjatyckie megamiasta odwiedzimy podczas letniej odsłony Roku z kinem Azji Vol. 2. Naszym przewodnikiem będzie Wong Kar-Wai, wybitny reżyser, który jak nikt inny potrafi pokazać metropolie jako tętniące barwami scenerie dla opowieści o ludziach i ich uczuciach. Przed seansem „2046 prelekcję wygłosi Jakub Iwanowicz.

Tytułowa data to również numer pokoju, w którym Su Li-zhen mieszkała w czasie, gdy poznała Chow Mo-wana. Pisarz powraca do miejsca, które wiąże go z dawną niespełnioną miłością; w licznych romansach z innymi kobietami szuka inspiracji dla futurystycznej powieści. Czy da się wypełnić pustkę, jaką zostawiły po sobie wspomnienia? Czy skok w przyszłość, w utopię pozwalającą odzyskać utraconych kochanków, to fantazja przynosząca ukojenie, czy jeszcze większy ból?

Fragmentaryczne, rozproszone na kilka opowieści post-scriptum do “Spragnionych miłości” wymyka się z formuły typowych sequeli melodramatów. Retro glamour spotyka się tu ze strzelistymi, cyberpunkowymi sceneriami, cyborgi noszą perłowe kolczyki, a eklektyczna wizja reżysera splata ze sobą najbardziej charakterystyczne wątki jego dotychczasowych filmów - od zmysłowego napięcia po gorączkowe rozedrganie.

O prelegencie: filmoznawca, absolwent Uniwersytetu Śląskiego. W pracy badawczej zajmował się problematyką reprezentacji pamięci w kinie oraz francuską i irańską Nową Falą. Interesuje się kinem autorskim.

Rok z kinem Azji: Akira
Legendarne anime Katsuhiro Otomo powraca do Kina Kosmos dokładnie w dzień wydarzeń ukazanych w filmie: 16 lipca! Prelekcję przed seansem wygłosi p.o. kierownika Kina Kosmos Patryk Chromik.

W lipcu 1988 roku, w wyniku użycia nowego typu broni masowego rażenia w Regionie Kantō w Japonii, wybucha III Wojna Światowa.
31 lat później, w 2019 roku, przygotowania do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich przypominają mieszkańcom o dawnych czasach świetności Neo Tokio - megalopolis zbudowanego nad Zatoką Tokijską. Kaneda, lider gangu motocyklowego, sieje postrach na opustoszałych ulicach miasta. Pewnej nocy jeden z członków gangu, Tetsuo, zderza się czołowo z dziwacznym obiektem rządowego eksperymentu. Tetsuo i tajemniczy chłopiec zostają zabrani do wojskowego laboratorium na oczach jego oniemiałej grupy. Aby uratować swojego przyjaciela, Kaneda próbuje włamać się do placówki wojskowej. Kiedy w końcu spotyka Tetsuo, okazuje się, że obudziły się w nim nadprzyrodzone moce. Tymczasem jeden z obiektów testowych, przebywający w specjalnym pokoju dziecięcym, przepowiada przebudzenie się czegoś, co nigdy nie miało zostać ujawnione. Aby dowiedzieć się więcej o swoich nowo przebudzonych zdolnościach, Tetsuo udaje się głęboko pod ziemię, gdzie spoczywa tajemniczy AKIRA.

Seans w ramach Roku z kinem Azji vol.2 i retrospektywy „Światła wielkich miast”.

Rok z kinem Azji: Chungking Express
Tokio, Singapur, Seul, Hongkong - te azjatyckie megamiasta odwiedzimy podczas letniej odsłony Roku z kinem Azji Vol. 2. Naszym przewodnikiem będzie Wong Kar-Wai, wybitny reżyser, który jak nikt inny potrafi pokazać metropolie jako tętniące barwami scenerie dla opowieści o ludziach i ich uczuciach.

Dwie nowele, jedno miasto, noc i dzień. Historie o mijaniu się o milimetry, kojeniu złamanych serc i snuciu marzeń o ucieczce – tej od samotności, jak i drgań samego Hongkongu. Policjant o numerze 223 nie może pogodzić się z rozstaniem, przez co wpada w obsesję zbierania puszek ananasów o konkretnej dacie ważności. Z letargu wyrywa go spotkanie z tajemniczą pięknością w blond peruce i prochowcu, która nocą przemierza ulice Chungking Mansions w poszukiwaniu swej narkotykowej zguby. Rewersem dla pierwszej noweli staje się historia Faye, która zza lady baru szybkiej obsługi obserwuje funkcjonariusza 663, emocjonalnie poturbowanego przez niedawne rozstanie ze stewardessą. Nieoczekiwanym zbiegiem zdarzeń, Faye wkrada się do życia mundurowego, nadając mu nowy rytm.

Rok z kinem Azji: Happy Together
Tokio, Singapur, Seul, Hongkong - te azjatyckie megamiasta odwiedzimy podczas letniej odsłony Roku z kinem Azji Vol. 2. Naszym przewodnikiem będzie Wong Kar-Wai, wybitny reżyser, który jak nikt inny potrafi pokazać metropolie jako tętniące barwami scenerie dla opowieści o ludziach i ich uczuciach.

Namiętność i chorobliwa zazdrość, potrzeba ekscytacji i stabilności, rozstania i powroty. Ho Po-wing i Lai Yiu-fai wyjeżdżają do Buenos Aires, by tchnąć nowe życie w swój niespokojny związek. Kochanków łączy więź mocna i destrukcyjna zarazem, emocji nie sposób pozostawić za sobą na drugim kontynencie. Pod deszczowymi chmurami i w palącym słońcu Argentyny, w pełnych napięcia rytmach tanga, mężczyźni odnajdą się i zagubią po raz kolejny.

Mistrzowski melodramat z największymi gwiazdami hongkońskiego kina - Leslie Cheungiem i Tonym Leungiem. Choć kamera Christophera Doyle’a łapie w obiektyw znacznie więcej przestrzeni niż zwykle, uczuciowa pułapka, w jakiej tkwią bohaterowie, pozostaje źródłem bólu, z którego nie potrafią zrezygnować. Jedna z najbardziej poruszających historii miłosnych w dziejach kina - i jedna z najważniejszych fabuł dla społeczności LGBTIQ w Hongkongu.

Rok z kinem Azji: Spragnieni miłości. 25-lecie premiery
Tokio, Singapur, Seul, Hongkong - te azjatyckie megamiasta odwiedzimy podczas letniej odsłony Roku z kinem Azji Vol. 2. Naszym przewodnikiem będzie Wong Kar-Wai, wybitny reżyser, który jak nikt inny potrafi pokazać metropolie jako tętniące barwami scenerie dla opowieści o ludziach i ich uczuciach.

Hongkong, skąpany w złotym świetle lata 60. Chow Mo-wan i Su Li-zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu, gdy nie odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna była się wydarzyć.

Ekstrawagancko zmysłowe arcydzieło to poemat o niespełnionych pragnieniach i dotkliwej samotności. Jeden z najpiękniejszych obrazów w historii kina, mistrzowsko skrojony z cieni, lustrzanych odbić, ukradkiem chwytanych gestów i spojrzeń. Gęsto wypełniająca kadry muzyka, dym papierosów, ornamenty tapet i jadeitowe filiżanki budują tło dla przenikliwej nostalgii - tęsknoty za tym, co odeszło i za tym, czego nigdy nie było.

Rok z kinem Azji: Spragnieni miłości. 25-lecie premiery + prelekcja
Tokio, Singapur, Seul, Hongkong - te azjatyckie megamiasta odwiedzimy podczas letniej odsłony Roku z kinem Azji Vol. 2. Naszym przewodnikiem będzie Wong Kar-Wai, wybitny reżyser, który jak nikt inny potrafi pokazać metropolie jako tętniące barwami scenerie dla opowieści o ludziach i ich uczuciach. Przed seansem „Spragnionych miłości z okazji 25-lecia filmu prelekcję wygłosi socjolożka i badaczka Chin dr Joanna Wardęga.

Hongkong, skąpany w złotym świetle lata 60. Chow Mo-wan i Su Li-zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu, gdy nie odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna była się wydarzyć.

Ekstrawagancko zmysłowe arcydzieło to poemat o niespełnionych pragnieniach i dotkliwej samotności. Jeden z najpiękniejszych obrazów w historii kina, mistrzowsko skrojony z cieni, lustrzanych odbić, ukradkiem chwytanych gestów i spojrzeń. Gęsto wypełniająca kadry muzyka, dym papierosów, ornamenty tapet i jadeitowe filiżanki budują tło dla przenikliwej nostalgii - tęsknoty za tym, co odeszło i za tym, czego nigdy nie było.

O prelegentce: Adiunkt, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W 2010 roku obroniła pracę doktorską nt. "Oblicza chińskiego nacjonalizmu. Konstruowanie narodu w Chińskiej Republice Ludowej". Ukończyła socjologię na UJ, studiowała także w ówczesnej Katedrze Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, w pierwszym roczniku studentów tej instytucji. Na uniwersytetach w Szanghaju i Xiamen uczyła się języka chińskiego. Od listopada 2010 do stycznia 2018 roku dyrektorka Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie". Od 2010 do stycznia 2023 roku opiekunka naukowa Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ. Jest inicjatorką i koordynatorką kursu poświęconego Chinom w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jej zainteresowania naukowe dotyczą przemian społeczeństwa współczesnych Chin, chińskiego nacjonalizmu oraz problemów związanych z turystyką w Azji Wschodniej. Kierownik studiów podyplomowych UJ "Współczesne Chiny: społeczeństwo, polityka, gospodarka".

Rok z kinem Azji: Tokijskie opowieści
Ekscytujące spotkanie z egzotyczną i ekscentryczną sztuką jednej z największych i najludniejszych stolic świata w ramach 2025. Rok z kinem Azji vol. 2: Światła wielkich miast.

Tokijskie opowieści obejmują 400 lat niezwykle dynamicznej twórczości wizualnej – od delikatnych drzeworytów krajobrazowych Hokusaia i Hiroshiga po pop-artowe plakaty, współczesną fotografię, mangę, anime i zupełnie nowe formy wyrazu.

Rok z kinem Azji: Upadłe anioły
Tokio, Singapur, Seul, Hongkong - te azjatyckie megamiasta odwiedzimy podczas letniej odsłony Roku z kinem Azji Vol. 2. Naszym przewodnikiem będzie Wong Kar-Wai, wybitny reżyser, który jak nikt inny potrafi pokazać metropolie jako tętniące barwami scenerie dla opowieści o ludziach i ich uczuciach.

Płatny zabójca Wong Chi-ming dostaje instrukcje co do miejsca następnej akcji od sprawdzonej partnerki. Choć nigdy się nie spotkali, działają w idealnej synchronii. Dla kobiety bycie cieniem nonszalanckiego gangstera staje się jednak impulsem do coraz dalej posuniętych fantazji. Ich historia przeplata się z poszarpaną trajektorią losów niemego Ho Chi-mo, który włamuje się nocami do małych sklepików, by sprzedawać z nich towar. Mieszkający z ojcem mężczyzna nieustannie wpada na Charlie, opłakującą złamane serce i pomstującą na niewiernego chłopaka.

Fabuła filmu powstała jako jeden z elementów barwnej układanki “Chungking Expressu”, rozrastając się jednak w zupełnie inny, jeszcze bardziej halucynacyjny i ekstrawagancki projekt. Groteska, absurd, brutalność i nieodzowna wongkarwaiowska samotność mają tu bardziej mroczne oblicze, pozostając wciąż imponującym wizualnym spektaklem.

Romeo i Julia [Operowe Lato 2025]
Ch. Gounod
Romeo i Julia 
Transmisja do kin odbyła się 23 marca 2024
Czas trwania: 2 godziny 53 minuty (173 minuty)


Na wskroś francuska, romantyczna wizja losów nieszczęśliwych szekspirowskich kochanków. Tragedia napisana w 1597 r. doczekała się niezliczonych adaptacji – scenicznych, filmowych, baletowych; również - operowych.
W tej porywającej operowej adaptacji ponadczasowej historii miłosnej Szekspira autorstwa Gounoda sopranistka Nadine Sierra i tenor Benjamin Bernheim wcielają się w role tragicznych kochanków. Dyryguje Yannick Nézet-Séguin. To opera, która jest wspaniałym przykładem francuskiego romantyzmu, tradycji ceniącej subtelność, zmysłowość i wdzięk.

Skazani na Shawshank. Weekend ze Stephenem Kingiem.
W pierwszy weekend sierpnia w Kinie Kosmos król jest tylko jeden! Premierowo zagramy Życie Chucka, adaptację fantastycznej prozy Stephena Kinga z gwiazdorskim Tomem Hiddlestonem w roli głównej, a 1.08 przypomnimy absolutny klasyk: Skazanych na Shawshank w reżyserii Franka Darabonta, z Timem Robbinsem i Morganem Freemanem. Wszystkie widzki i wszystkich widzów, zarówno wielbicieli, jak i amatorów prozy Stephena Kinga oraz jej licznych ekranizacji, zapraszamy przed seansem do Stephen King Lounge. Przeniesiemy się tam do amerykańskiego Maine lat 80. i oddamy hołd największemu twórcy horrorów naszych czasów.

Skazani na Shawshank: Opowieść o sile nadziei i niezwykłej przyjaźni, rozgrywająca się za murami ponurego więzienia Shawshank. Główny bohater zostaje skazany na dożywocie za morderstwo żony i jej kochanka. W więzieniu poznaje weterana niewoli Reda, z którym łączy go nie tylko wspólnota losu, ale i stopniowo rodząca się przyjaźń. Razem stawiają czoła brutalności systemu, a Andy – dzięki swojej inteligencji i nieugiętej wierze w wolność – inspiruje współwięźniów do walki o lepsze jutro.

Film jest adaptacją opowiadania Stephena Kinga „Rita Hayworth and Shawshank Redemption” ze zbioru pod polskim tytułem „Cztery pory roku”. W rolach głównych niezrównani Tim Robbins i Morgan Freeman.

Film Skazani na Shawshank obchodzi w tym roku 25-lecie polskiej premiery! Prelekcję przed seansem o ulubionym reżyserze Stephena Kinga, Franku Darabontcie, wygłosi p.o. kierownika Kina Kosmos Patryk Chromik. 

Szpieg
Rok 1993, Korea pozostaje ostatnim państwem pogrążonym w zimnej wojnie. Napięcia towarzyszące rozwojowi broni jądrowej przybierają na sile. Park Suk-young, były oficer wojskowy pracujący dla południowokoreańskiego wywiadu, zostaje wysłany na misję szpiegowską do znajdującego się w Korei Północnej obiektu jądrowego. Suk-young, podając się za biznesmena prowadzącego interesy z Koreą Północną, kontaktuje się z Ri Myong-unem, wysoko postawionym północnokoreańskim urzędnikiem. Po wieloletnich staraniach, bohaterowi udaje się w końcu zdobyć zaufanie klasy rządzącej i potwierdzić duży międzykoreański kontrakt. Park odkrywa jednak, że obie strony łączą tajne prywatne interesy ingerujące w wybory prezydenckie w Korei Południowej.

Traviata [Operowe Lato 2025]
G. Verdi
Traviata
Transmisja do kin odbyła się 15 grudnia 2018
Czas trwania: 2 godziny 38 minut (158 minut)
Imponująca rozmachem inscenizacja wspaniałej opery Verdiego w reżyserii Michaela Mayera, z Dianą Damrau i Juanem Diego Flórezem w rolach głównych. Za pulpitem dyrygenckim Yannick Nézet-Séguin.

TRZY DEKADY POLSKIEGO ABSURDU: Dzień świra + spokanie z reżyserem
Zmagania z codziennością Adasia Miauczyńskiego, sfrustrowanego inteligenta z nerwicą natręctw to gorzka satyra na polskie społeczeństwo i nasze narodowe wady. Film z wybitną kreacją Marka Kondrata wygrał w plebiscycie „Gazety Wyborczej” na polski film 25-lecia - ważny, kultowy, świadectwo swojego czasu.

Po seansie spotkanie z reżyserem Markiem Koterskim.
...................................
Projekt “50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

TRZY DEKADY POLSKIEGO ABSURDU: Ucieczka z kina Wolność + spotkanie
Lata 80. W kinie "Wolność" odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Ważny głos w debacie o buncie jednostki i pragnieniu wolności.

Przed seansem spotkanie byłych i obecnych kierowników Kina Kosmos i rozmowa o „duchu PRL-u” nawiedzającym proces zarządzania kinem teraz i kiedyś.

..............................................
Projekt “50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.

Wakacje dla dzieci: Basia - mam swój świat
Rezolutna pięciolatka i przyjaciele powracają w nowej odsłonie adaptacji uwielbianych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak!
Film,, Basia – mam swój świat” to seria krótkich animacji, przedstawiających przygody tytułowej bohaterki, rezolutnej pięciolatki. Dziewczynka przybliża najmłodszym dylematy, typowe dla wieku przedszkolnego: konflikty z rodzeństwem, niepokoje związane z wizytą u dentysty, rodzinne perypetie w podróży czy rozmaite wyzwania w budowaniu relacji rówieśniczych. Szósta seria przygód Basi to pretekst do porozmawiania z dziećmi o zdrowiu i tym, ja najdłużej je zachować.
Po filmie odbędą się warsztaty arteterapeutyczne prowadzone przez Agatę Kustwan.

Wakacje dla dzieci: Fantastyczny Angelo
Angelo jest niezwyciężony! Odważny! Po prostu FANTASTYCZNY! Przynajmniej tak lubi o sobie myśleć. Kiedy nieoczekiwanie trafi do tajemniczego, mrocznego lasu, będzie musiał udowodnić swoją odwagę i zostać prawdziwym poszukiwaczem przygód. Czy 10-letni Angelo, z pomocą nowych, leśnych przyjaciół, zdoła ocalić las i pokonać złowrogą armię robotów?

Angelo nigdy nie przypuszczał, że jego marzenia o bohaterskiej wyprawie staną się rzeczywistością. Kiedy przypadkiem zostaje oddzielony od rodziny, rusza w pełną niebezpieczeństw podróż przez tajemniczy las, by odnaleźć drogę do domu chorej babci. W tej magicznej krainie przyroda ożywa, a każdy krok prowadzi do nowych wyzwań – od nieustraszonych czerwonych mrówek po olbrzyma z mchu. W głębi lasu kryje się także mityczne Źródło Życia, które może uratować babcię Angelo, ale na jego tropie jest też bezwzględny Ultra, niszczyciel natury, który nie cofnie się przed niczym, by zdobyć to, czego pragnie.

Wakacje dla dzieci: Flow
Charyzmatyczny kot stoi na czele nietypowej grupy, w skład której wchodzą labrador, kapibara, lemur i ogromny ptak. Zwierzęta znajdują się w łodzi, która – niczym biblijna arka Noego – dryfuje po zalanym przez wielką wodę świecie. Wspólnie nauczą się, jak dzięki współpracy mogą żyć w nowej, trudnej rzeczywistości.
Film miał swoją światową premierę w konkursie „Un Certain Regard” w Cannes, na Festiwalu w Annecy otrzymał m.in. Nagrodę Jury oraz Nagrodę Publiczności. Łotewski kandydat do Oscara.

Wakacje dla dzieci: Królestwo siedmiu mórz
Najlepsi przyjaciele Paluch i Raven służą na statku pod dowództwem Kapitana Szablozębego, Króla Siedmiu Mórz.

Ta pełna przygód wyprawa zmienia się, kiedy zła hrabina Grel znienacka atakuje statek i porywa Palucha. Wszystko to jest częścią jej sprytnego planu pokonania kapitana i przejęcia władzy nad ojczyzną piratów. Popsuć szyki zamierzają jej młoda marynarka Raven, kapitan Szablozęby oraz ekscentryczny kucharz, którzy zrobią wszystko aby powstrzymać zło i uratować Palucha. Ta pełna zwrotów akcji wyprawa udowadnia, jak bardzo liczy się przyjaźń, odwaga oraz współpraca.

Wakacje dla dzieci: Niesamowite przygody skarpetek
Nie każda zgubiona skarpetka wpada pod łóżko lub kanapę. Niektóre prowadzą zaskakujące życie – podróżują w czasie, trafiają na biegun północny albo nawet do Hollywood. Ich niesamowite przygody są pełne wrażeń i dobrego humoru!
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co się dzieje z tymi wszystkimi zaginionymi skarpetkami? Każdy z nas miał to doświadczenie – wrzucamy parę skarpetek do szuflady, szafy czy też do kosza na pranie i później wyjmujemy… tylko jedną skarpetkę! Gdzie one znikają? Może skrycie marzą o bardziej fascynującym życiu niż służenie naszym stopom? Być może chciałyby zostać gwiazdami filmowymi lub politykami? A może, wpadając w kąt naszego pokoju, przenoszą się w czasie do prehistorii? Gdziekolwiek trafiają, ich przygody na pewno są przepełnione dobrą zabawą!

Wakacje dla dzieci: Oskar, Patka i Złoto Bałtyku
Młodzi detektywi chcą przechytrzyć podejrzliwych opiekunów i w tajemnicy wyruszyć tropem skarbu, ale wszystko komplikuje niespodziewane zaginięcie Patki. Oskar nie zamierza się poddać. Razem ze sławnym aktorem Brunem, zakręconą ciotką Maryśką, pełną energii Kają i niezdarnym tynkarzem Straszylasem rusza na ratunek. Trójmiasto pełne jest sekretów, a odkrywanie kolejnych śladów prowadzi drużynę w coraz mroczniejsze zakątki, gdzie czekają zaskakujące przeszkody, przeciwnicy działający z ukrycia i pytanie: czym naprawdę jest tajemniczy Żôłti Kam? Czy Oskar i Patka odważą się zmierzyć z niebezpieczeństwami, które kryje nadmorska tajemnica i rozwiążą detektywistyczną zagadkę?

Wakacje dla dzieci: Szopy w natarciu
Film w wersji z polskimi napisami, dla dzieci powyżej 13 roku życia.

Ekoprzypowieść bez cenzury w reżyserii Isao Takahaty („Grobowiec świetlików”), współzałożyciela Studia Ghibli. Nieprzewidywalna i abstrakcyjna opowieść o grupie walecznych tanuków (japoński gatunek jenota), które starają się zapobiec zniszczeniu ich leśnego domu w związku z rozwijającym się miastem. Zgodnie z japońską mitologią tanuki mogą zmieniać kształty swojego ciała. W anime „Szopy w natarciu” zamieniają się w ludzi, potwory, a nawet niektóre postacie z uniwersum Ghibli. A te przemiany są możliwe dzięki ich magicznym… genitaliom. Dzięki tej zdolności próbują uratować swoje tereny przed zrównaniem ich z ziemią i postawieniem na nich osiedla. W 1994 roku film był japońskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a w 1995 roku otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Życie Chucka
W pierwszy weekend sierpnia w Kinie Kosmos król jest tylko jeden! Premierowo zagramy Życie Chucka, adaptację fantastycznej prozy Stephena Kinga z gwiazdorskim Tomem Hiddlestonem w roli głównej, a 1.08 przypomnimy absolutny klasyk: Skazanych na Shawshank w reżyserii Franka Darabonta, z Timem Robbinsem i Morganem Freemanem. Wszystkie widzki i wszystkich widzów, zarówno wielbicieli, jak i amatorów prozy Stephena Kinga oraz jej licznych ekranizacji, zapraszamy przed seansem do Stephen King Lounge. Przeniesiemy się tam do amerykańskiego Maine lat 80. i oddamy hołd największemu twórcy horrorów naszych czasów.

Życie Chucka: U progu końca świata Marty i Felicia próbują odbudować swoją relację i odkryć kim jest tajemniczy Chuck Krantz, którego uśmiechniętą twarz widzą na wszechobecnych billboardach. Czy jego los splata się jakoś z ich losem i jaki ma związek ze zbliżającą się katastrofą?

Historię Chucka poznajemy od końca, gdy stając w obliczu nieuchronnego, wyszukuje w pamięci chwile i zdarzenia, które nadawały jego życiu prawdziwy sens. To sprawy znane każdemu z nas, najprostsze, ktoś powiedziałby, że wręcz banalne, a jednak najwspanialsze. Miłość najbliższych, młodzieńcze marzenia, momenty szalonej zabawy, przyjaźnie, pasje i małe zwycięstwa odnoszone w codziennych zmaganiach z losem. Każdy z nas ma swój własny mały wszechświat, który trwa tyle co nasze życie, ale jego odbicia istnieją dalej we wszechświatach innych.

Przejdź do treści