'

Dziś

Poniedziałek 14/07/2025

Brzydka siostra

Horror | Komedia | 109 min
Pełna brawurowej odwagi reinterpretacja klasycznej baśni braci Grimm o Kopciuszku.„Brzydka siostra” to historia Elwiry, która żyje w cieniu swojej bajecznie pięknej przyrodniej siostry. W świecie, gdzie uroda to waluta, a królewski bal przypomina bezwzględne igrzyska, Elwira postanawia za wszelką cenę poślubić księcia. Największą przeszkodą, aby podbić serce wymarzonego mężczyzny i rozpocząć nowe lepsze życie, jest Kopciuszek.„Brzydka siostra” to kino gatunkowe najwyższej jakości idealnie wpisujące się w popularną ostatnimi czasy, za sprawą „Titane” czy „Substancji”, poetykę, ale czerpie też inspiracje z kina Davida Cronenberga. Reżyserka Emilie Blichfeldt, posługując się formułą kina kostiumowego, opowiada o bardzo aktualnych problemach – dyktacie piękna, niezdrowych wzorcach czy tym, jak zmienia się ciało.Film, który okazał się przebojem Sundance Film Festival i Berlinale, częściowo kręcony był w Polsce, a w drugoplanowych rolach podziwiać możemy Katarzynę Herman i Agnieszkę Żulewską. czytaj więcej

Dziewczyna z Kolonii

Komediodramat | Muzyczny | 116 min
Młoda i zbuntowana Vera postanawia zorganizować koncert pianisty jazzowego KeithaJarreta. Stawia wszystko na jedną kartę, by w zdominowanym przez mężczyzn świeciejazzu spełnić swoje marzenia. Wbrew woli konserwatywnych rodziców, na przekór piętrzącym się problemom, wynajmuje operę.

Jej plan na początku zdaje się skazany na porażkę, a jednak brawurowo osiąga swój cel. Kulisy legendarnego koncertu to tętniąca muzyką opowieść o młodzieńczej determinacji i sile marzeń. Film inspirowany historią Very Brandes, osiemnastolatki, która zorganizowała najpopularniejszy koncert jazzowy w historii. Improwizacja fortepianowa Keitha Jarretta z tegokoncertu została zarejestrowana na płycie „The Köln Concert”i stała się najlepiej sprzedającym się solowym albumem w historii jazzu oraz najlepiej sprzedającym solowym nagraniem fortepianowym wszechczasów. czytaj więcej

Fenicki układ

Komedia kryminalna | 101 min
Fenicki układ to zwariowana komedia kryminalna utrzymana w duchu poprzednich dzieł Wesa Andersona. Bogaty biznesmen Zsa-zsa Korda mianuje swoją jedyną córkę, zakonnicę, jedyną spadkobierczynią swojego majątku. Gdy Korda rozpoczyna nowe przedsięwzięcie, wkrótce stają się celem intrygujących potentatów, zagranicznych terrorystów i zdeterminowanych zabójców. W obsadzie m.in. Benicio del Toro, Michael Cera, Tom Hanks, Bryan Cranston, Benedict Cumberbatch, Willem Dafoe i Scarlett Johansson. czytaj więcej

Follemente. W tym szaleństwie jest metoda

Komedia romantyczna | 98 min
Co kryje się w naszych myślach? Kto tak naprawdę mieszka w naszej głowie? Osoba szalona, romantyczna, impulsywna, rozważna? A może w naszym umyśle panuje niezły tłok? O międzyludzkich relacjach oraz o tym, co w nas siedzi, w swoim nowym filmie opowiada twórca wielkiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovese.

Bohaterami filmu są Piero i Lara. Ich pierwsza ranka wywołuje u obojga zrozumiały stres. Oboje chcieliby pokazać się z jak najlepszej strony i uniknąć wpadek, o które w zdenerwowaniu nie trudno, ale też i poznać myśli i wyczuć pragnienia drugiej osoby.

Genovese, zaglądając głęboko w myśli swoich bohaterów, ukazuje ich lęki, niepewności
i potrzeby. Odkrywa tajemnicze mechanizmy, które odpowiadają za nasze działania. Różne osobowości mają swój głos i swoje racje. Dyskutują, kłócą się, wzruszają, a każda z nich chce, aby to właśnie jej decyzja była ostateczna. A co w sytuacji, gdy żadna z nich nie ma racji?

Film Paola Genovese, zrealizowany jest według jego pomysłu i scenariusza. W rolach głównych zagrały gwiazdy włoskiego kina: Pilar Fogliati, Edoardo Leo, Emanuela Fanelli, Maria Chiara Giannetta, Claudia Pandolfi, Vittoria Puccini, Marco Giallini, Maurizio Lastrico, Rocco Papaleo oraz Claudio Santamaria.
Prasa o filmie:
Opowiedziana w lekki sposób historia pierwszej randki. Prawdziwa rozkosz! Gabriele Niola, Wired

Największą zaletą filmu Genovese jest bijąca z niego empatia i szczerość. Mattia Pasquini, Style Magazine czytaj więcej

Materialiści

Komedia romantyczna | 116 min
Lucy (Dakota Johnson) jest przebojową swatką z Nowego Yorku. Dzięki jej pracy udało się związać wiele szczęśliwych par.
Lucy ma bardzo duże oczekiwania w stosunku do mężczyzn. Pewnego dnia poznaje idealnego mężczyznę, który spełnia wszystkie jej wymagania (Pedro Pascal, serial "The Last of Us", "Gladiator II"), ale jednocześnie zaczyna kwestionować, co tak naprawdę stanowi idealne dopasowanie, gdy jej były chłopak (Chris Evans, seria „Avengers”; „Kapitan Ameryka”) ponownie ją zauroczy.

„Materialiści” to najnowszy obraz Celine Song (reżyseria i scenariusz). Jej film „Poprzednie życie” otrzymał dwie nominacje do Oscara: w tym za najlepszy film i najlepszy scenariusz. czytaj więcej

Pewnego razu w Paryżu + prelekcja

Dramat | Komedia | 126 min
Gdy czworo kuzynów odkrywa tajemnicę swojej przodkini Adèle, która w 1895 roku wyruszyła do Paryża w poszukiwaniu matki, rozpoczyna się niezwykła podróż w czasie. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawczyni Marta Snoch.

Jest 2024 rok. Około 30 osób należących do jednej rodziny dowiaduje się, że wszyscy wkrótce odziedziczą duży dom, który stoi opuszczony od lat. Cztery z nich zostają wybrane, aby przeprowadzić inwentaryzację lokalu, to: Seb, Abdel, Céline i Guy. Połączeni ze sobą dalekim pokrewieństwem "kuzyni" odkrywają niezwykłe sekrety starego domostwa i trafiają na trop tajemniczej kobiety o imieniu Adèle, która w wieku 20 lat opuściła rodzinną Normandię i w 1895 roku udała się do przeżywającego rewolucję przemysłową i kulturową Paryża. Dzięki poznawaniu tej wyjątkowej historii, czwórka postaci ze współczesności odbędzie podróż w głąb własnego drzewa genealogicznego i umożliwi odkrycie niezwykłych momentów z końca XIX wieku, kiedy wynaleziono fotografię i narodził się impresjonizm.

Marta Snoch – filmoznawczyni, redaktorka naczelna studenckiego magazynu filmowego Uniwersytetu Jagiellońskiego „16mm” oraz laureatka wyróżnienia w XXV edycji konkursu imienia Krzysztofa Mętraka dla młodych filmoznawców. Jej teksty można przeczytać we „Fragile”, „Ekranach”, „Pleografie” oraz „Artpapierze”. czytaj więcej
Zobacz kolejny dzień
Poniedziałek 14/07/2025
Zobacz kolejny dzień
Przejdź do treści