'

Strona główna


Sobota, 17 Maja

Terminator 2. Dzień sądu PO ŚLĄSKU

Katowice 17.05.2025, g. 17:00
od 65.00 pln
Śląski Terminator wraca do Kosmosu!

16 maja, piątek, godz. 19:00
17 maja, sobota, godz. 17:00


TERMINATOR PO ŚLĄSKU | Terminator 2. Dzień sądu, reż. James Cameron | USA | 1991 | 137 min

Zakończony idealnym cliffhangerem finał oryginału oraz osiągnięte przez niego wysokie wyniki finansowe nie pozostawiły Jamesowi Cameronowi wyboru: musiał nakręcić kontynuację losów Sarah Connor oraz T-800. Przesunięcie środka ciężkości filmu z budowania złowrogiego nastroju na wypełnione akcją widowisko sprawdziło się już przy kontynuacji „Obcego”, ale razem z powiększeniem obsady o nastoletniego bohatera wywołało szok ówczesnej publiczności. Jak się okazało, niesłusznie. „Dzień sądu” potwierdził, że Cameronowi można powierzać najambitniejsze projekty w dziejach kina i oczekiwać fantastycznych rezultatów: rzetelnego rzemiosła, technicznych innowacji oraz zachwycającego widowiskowością i tempem akcji kina przygodowego.

Autorskie tłumaczenie do filmu na język śląski wykonał Grzegorz Kulik, twórca przekładów m.in prozy Szczepana Twardocha. Dialogi czytać będą dla was aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach Marcin Gaweł i Paweł Kempa.

Noc muzeów: Legenda o Ondalu

Katowice 17.05.2025, g. 20:00
od 11.50 pln
Wyjątkowy jednorazowy pokaz unikatu ze zbiorów Filmoteki Śląskiej: propagandowego filmu fantasy wyprodukowanego w Korei Północnej! Legendę o Ondalu pokazujemy z taśmy 35mm z okazji Nocy Muzeów i Roku z kinem Azji vol.2.

Ondal, ludowy bohater koreańskich legend, żył na przełomie VI i VII w. i pochodził z ubogiej wiejskiej rodziny. Jego ojciec zginął na polu walki, a on, zostawszy z niewidomą matką, od dziecka otaczał ją opieką. Wraz z nią żebrał na ulicach Phenianu, by utrzymać się przy życiu, potem został węglarzem, choć jego marzeniem była służba wojskowa. Dzięki uporowi i korzystnemu zbiegowi okoliczności, dostał się do słynnej szkoły w Kendanie, gdzie przygotowywano młodych mężczyzn do obrony kraju. Wsławił się już w pierwszej bitwie, w której wziął udział wbrew woli panującego władcy, a po kilku następnych, wykazując męstwo i doskonale opanowanie wojennego rzemiosła – został mianowany generałem. [Fragment opisu z Biuletynu Kiniarzy, materiałów prasowych z lat 80.]

Niezwykły obraz propagandowy z 1986 roku doczekał się nawet wersji z polskim dubbingiem stworzonej w 1989 roku przez Studio Opracowań Filmów w Warszawie. Właśnie w takim formacie obejrzą go uczestnicy projekcji podczas Nocy Muzeów z Filmoteką Śląską i Kinem Kosmos. 
Zobacz kolejny miesiąc
Przejdź do treści